Podczas wydarzenia organizowanego przez Muzeum Narodowe i Narodowy Bank Polski, zorganizowanego pod Panoramą Racławicką, przedstawiono nowe monety okolicznościowe. Monety te zostały wybite w celu upamiętnienia 230. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej, a ich prezentacja odbyła się 4 kwietnia. Na plenerowej wystawie zaprezentowano monety z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki – bohatera narodowego.
Konferencja, która odbyła się we wtorek, była szczególnym wydarzeniem ze względu na miejsce jej przeprowadzenia – pod Panoramą Racławicką. Właśnie tam miało miejsce znaczące dla historii Polski zdarzenie – bitwa, której 230. rocznica przypadła na 4 kwietnia. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, podziękował reprezentantom Narodowego Banku Polskiego za konsekwentne dbanie o wizerunek Tadeusza Kościuszki, postaci o ogromnym znaczeniu dla polskiej historii.
„Tadeusz Kościuszko jest osobą, którą bez wahania możemy nazwać bohaterem – jego heroizm i bohaterstwo w szczególności wybrzmiewa w kontekście tego miejsca i tego dzieła” – zaznaczył Piotr Oszczanowski.
Maria Wawryniewicz, dyrektorka wrocławskiego oddziału NBP, przypomniała o edukacyjnej misji banku w dziedzinie ekonomii i historii. Zaznaczyła, że NBP dba, aby historia była żywa i docierała do wszystkich. Dlatego też w związku z okrągłą, 230. rocznicą insurekcji kościuszkowskiej, NBP wydał dwie monety – srebrną o nominale 50 złotych oraz złotą o nominale 100 złotych.