Wrocławska Hala Stulecia

Hala Stulecia jest jednym z najważniejszych zabytków Wrocławia. Została zbudowana jako pokazanie siły i możliwości miasta. Dzisiaj jest piękną wizytówką i ozdoba miasta, która przypomina historię Wrocławia i jego przemian. Jest gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych i imprez. Jak toczyły się losy Hali?
 

Historia powstania Hali stulecia

 
Hala stulecia powstała, aby upamiętnić tryumf Fryderyka WiIlhelma III pod Lipskiem. Budowę zaplanowano z wielkim rozmachem. Miała ona pokazywać siłę i być pamiątką historycznych wydarzeń. Nie oszczędzano pieniędzy. Przyjęty projekt kosztował małą fortunę jednak efekt, który zamierzano osiągnąć, był tego warty.
 
Prace rozpoczęto w 1911 roku i od tego czasu wydarzenia przebiegały błyskawicznie. Wielka konstrukcja z żelbetonu powstała w 13 i pół miesiąca. Biorąc pod uwagę rozmiary kopuł, która liczyła 65 metrów średnicy oraz wysokości mierzącej 42 metry, był to imponujący wynik. Cały budynek mógł pomieścić do 10 tysięcy oglądających, a była to tylko część kompleksu, na który składał się jeszcze Pawilon Czterech Kopuł.
Początkowo obawiano się nowatorskiej konstrukcji Hali. Jej architekt działał jak na tamte czasy zupełnie nieszablonowo. Już samo wykorzystanie żelbetonu zdecydowanie odbiegało od norm. Bano się przede wszystkim trwałości budynku. Zupełnie niepotrzebnie. Konstrukcja okazała się mocna i przysporzyła jej projektantowi wiele sławy.
 

Wystawa Stulecia

 
Wystawa Stulecia podobnie jak budowa Hali zorganizowana została z wielką pompą. Wydarzenie miało ukazać siłę Prus i upamiętnić podboje kraju. Znalazły się tak ważne eksponaty z wojen napoleońskich, uzbrojenie, a także pamiątki dokumentujące postęp technologiczny oraz życie codzienne.
 
Ekspozycja została odwiedzona przez tysiące ludzi i naprawdę robiła wrażenie. Zajmowała cały kompleks oraz przylegające do niego ogrody. Całość prezentowała się wyśmienicie, a pamięć po tym wydarzeniu przetrwała do dzisiaj.