Zakątek orientu we Wrocławiu: stuletni Ogród Japoński

Ogród Japoński, ulokowany w sercu Wrocławia, jest miejscem znanych i cenionych przez zarówno mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych gości na przestrzeni ostatnich 100 lat. Swoją lokalizację znajduje pomiędzy Pergolą a ulicą Mickiewicza, zanurzony w zielenie Parku Szczytnickiego.

Historia tego egzotycznego zakątku sięga roku 1912, kiedy to powstał projekt ogrodu. Twórcą konceptu był Fritz von Hochberg z Iłowej koło Żagania. Hochberg, który spędził wiele lat swojego życia w Kraju Kwitnącej Wiśni, doskonale rozumiał jak skonstruować takie miejsce aby oddać ducha japonii, wiedział jakie elementy powinny być użyte i jakie rośliny posadzone. Przełożenie tej koncepcji na rzeczywistość było możliwe dzięki pomocy ogrodnika Anlaufa z Iłowej oraz Japończyka Mankichi Arai.

Na początku 1913 roku, prace nad ogrodem rozpoczęto od ustawienia kamieni przewiezionych z Sobótki, za co odpowiedzialny był Mankichi. Kolejnym etapem było stworzenie systemu nawadniającego oraz ułożenie ścieżek spacerowych w lutym tego samego roku. Marzec przyniósł ze sobą ustawienie pozostałych kamieni i wybudowanie pergoli bambusowej oraz altan. Równocześnie przystąpiono do budowy pawilonu herbaciarni, mostów oraz głównego wejścia na terenie przylegającym do dzisiejszej ulicy Mickiewicza.