Wreszcie Lublinianie poznali wyniki głosowania mieszkańców miasta na projekty związane z Budżetem Obywatelskim. W sumie miasto przeznaczy na nie 12,5 miliona złotych, a zrealizowanych zostanie 41 projektów – 32 dzielnicowe, a także dziewięć ogólnych.
Lubelski Budżet Obywatelski 2022
Już od kilku lat mieszkańcy miasta mogą wpłynąć na rozdysponowanie części budżetu z miejskiej kasy. Co roku w ramach tzw. „Budżetu Obywatelskiego” można zgłosić swoje projekty, a te, które zdobędą największej ilości głosów są realizowane.
W tym roku jak zwykle wiele projektów trafiło do fazy głosowania. Mieszkańcy Lublina wybrali 41 z nich, które w przyszłym roku zostaną zrealizowane.
41 projektów w ramach lubelskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok
Niecałe dwadzieścia tysięcy mieszkańców stolicy województwa lubelskiego oddało swoje głosy w BO 2022. Każdy z nich oddał dwa głosy – jeden na projekt osiedlowy/dzielnicowy, a drugi na ogólnomiejski. Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk nie krył zadowolenia ze wzrastającej z roku na rok frekwencji. To ósma edycja takiej akcji.
Niekwestionowanymi zwycięzcami pod względem liczby głosów zostały projekty „Boiska na piątkę” (ponad 4500 głosów) oraz „Remont ulicy Perłowej” (ok 1500 głosów). Pierwszy z nich jest projektem miejskim i w ramach niego powstaną nowe boiska do gry. Drugi dotyczy zmiany nawierzchni i modernizacji infrastruktury wokół ulicy Perłowej w Lublinie.
Place zabaw, wsparcie ratowników oraz remonty ulic – tak zadecydowali mieszkańcy Lublina
Spośród pozostałych projektów, które mieszkańcy postanowili zrealizować, kilka zdecydowanie się wyróżnia. Jednym z nich jest interaktywny plac zabaw dla dzieci w Parku Czechów. Brakowało tam miejsca zabawy i spotkań dla najmłodszych.
Kolejnym jest zakup sprzętu ratowniczego, który może uratować mieszkańcom życie. W mieście najwidoczniej mieszkańcom brakuje odpowiedniej infrastruktury rowerowej, ponieważ zagłosowali na stworzenie ścieżek rowerowych w kilku dzielnicach.
W sumie 12,5 milionów zł na Budżet Obywatelski 2022
Dziewięć milionów złotych miasto przeznaczy w przyszłym roku na inwestycje dzielnicowe. Dwa miliony pójdą na konto prac i usprawnień ogólnomiejskich – inwestycji. Nieco ponad 1 milion mieszkańcy przeznaczyli też na „projekty miękkie”, różnego rodzaju szkolenia i warsztaty.
Informacje dotyczące innych miast w Polsce Wschodniej, w których także przeprowadzono podobne głosowania, znajdziesz ntakże a stronie: wschodnia.pl