Wydarzenie na skalę światową miało miejsce we wrocławskim Afrykanarium. Pracownicy zauważyli młodą płaszczkę gatunku, który dotąd tylko raz narodził się w niewoli.
Patelnica wstęgoogonowa przyszła na świat w wrocławskim ZOO
Nowonarodzoną rybą jest przedstawiciel gatunku patelnica wstęgoogonowa. To zagrożona i bardzo rzadka płaszczka, która dotąd tylko raz rozmnożyła się w niewoli – w jednym z australijskich ogrodów zoologicznych.
Pracownik wrocławskiego ZOO początkowo natrafił na jedną młodą płaszczkę rzadkiego gatunku. Spodziewał się odnaleźć ich więcej – jednorazowo dochodzi do narodzin około siedmiu małych płaszczek tego gatunku. Udało się odnaleźć jeszcze trzy – pozostałe być może zdołały się ukryć.
Młode mają średnicę około 30 centymetrów (bez ogona). Przedstawiciele ZOO nie kryją radości – czekali na te narodziny od ponad sześciu lat, kiedy to w akwarium pojawiły się osobniki tego gatunku.
Młode płaszczki lubią śledzie i makrele
Pracownicy akwarium przenieśli małe płaszczki do mniejszego zbiornika, gdzie nie będą im zagrażać inne ryby. Początkowo próbowano je karmić skorupiakami. Młode patelnice zdecydowanie bardziej wolą jednak śledzie i makrele – to nimi żywią się we wrocławskim ZOO.
Narodzone we wrześniu płaszczki czują się dobrze, są zdrowe i najwyraźniej dobrze zaaklimatyzowały się w stolicy Dolnego Śląska.