Narodziny rzadkiej płaszczki we wrocławskim ZOO

We wrocławskim ZOO przyszła na świat płaszczka. To drugi taki przypadek na świecie!

Wydarzenie na skalę światową miało miejsce we wrocławskim Afrykanarium. Pracownicy zauważyli młodą płaszczkę gatunku, który dotąd tylko raz narodził się w niewoli.

Patelnica wstęgoogonowa przyszła na świat w wrocławskim ZOO

Nowonarodzoną rybą jest przedstawiciel gatunku patelnica wstęgoogonowa. To zagrożona i bardzo rzadka płaszczka, która dotąd tylko raz rozmnożyła się w niewoli – w jednym z australijskich ogrodów zoologicznych.

Pracownik wrocławskiego ZOO początkowo natrafił na jedną młodą płaszczkę rzadkiego gatunku. Spodziewał się odnaleźć ich więcej – jednorazowo dochodzi do narodzin około siedmiu małych płaszczek tego gatunku. Udało się odnaleźć jeszcze trzy – pozostałe być może zdołały się ukryć.

Młode mają średnicę około 30 centymetrów (bez ogona). Przedstawiciele ZOO nie kryją radości – czekali na te narodziny od ponad sześciu lat, kiedy to w akwarium pojawiły się osobniki tego gatunku.

Młode płaszczki lubią śledzie i makrele

Pracownicy akwarium przenieśli małe płaszczki do mniejszego zbiornika, gdzie nie będą im zagrażać inne ryby. Początkowo próbowano je karmić skorupiakami. Młode patelnice zdecydowanie bardziej wolą jednak śledzie i makrele – to nimi żywią się we wrocławskim ZOO.

Narodzone we wrześniu płaszczki czują się dobrze, są zdrowe i najwyraźniej dobrze zaaklimatyzowały się w stolicy Dolnego Śląska.