Prognoza pogody nie pozostawia złudzeń. Na Dolnym Śląsku w Święta Bożego Narodzenia możemy się spodziewać opadów deszczu. W połączeniu z niskimi temperaturami może to oznaczać kłopoty dla kierowców. Będzie ślisko. Gołoledź na drogach Wrocławia.
Jak powstaje gołoledź? Gołoledź na drogach Wrocławia
Gołoledź na drogach Wrocławia pojawia się dość często w okresie jesienno-zimowym. Co właściwie oznacza jednak ten termin? Gołoledzią nazywamy cienką warstwę lodu, który pokrywa powierzchnię ulicy. Jest niemal niewidoczna dla kierowcy, szczególnie, gdy drogę przykryje warstwa śniegu. Gołoledź jest więc bardzo niebezpieczna – powoduje znaczny spadek przyczepności kół samochodu do drogi. Oznacza to problemy z trakcją, trzymaniem się drogi w zakrętach. Także droga hamowania jest znacznie wydłużona, a w najgorszym wypadku zatrzymanie samochodu jest niemal niemożliwe.
Gołoledź na drogach Wrocławia – co zrobić, gdy droga jest śliska?
Warto zawsze zachowywać szczególną ostrożność podczas kierowania, a także dostosować prędkość do warunków na drodze. Gołoledź pojawia się, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Złudne może być kilka stopni Celsjusza powyżej zera. Pamiętajmy, że temperatura przy ziemi jest zawsze o kilka stopni niższa, niż w powietrzu.
Alarm dotyczący śliskiej nawierzchni to temperatura od 4-5 stopni Celsjusza na plusie lub niższa.
Śnieżno-deszczowe Boże Narodzenie w 2021 roku
We Wrocławiu od kilku lat nie widzieliśmy już „białych” Świąt. Jeżeli śnieg spada, szybko zamienia się w pluchęi topnieje Wszystko za sprawą wyższej, niż jeszcze 10-15 lat temu temperatury w grudniu.
W tym roku będzie podobnie. Synoptycy zapowiadają opady śniegu w noc poprzedzającą Wigilię, jednak do wieczerzy może on nie dotrwać ze względu na temperaturę na plusie. Gołoledź na drogach Wrocławia może się pojawić po ponownym zamarznięciu wody w nocy.
Ostatnio doszły do nas informacje o tym, jak w dolnośląskim Szczawnie-Zdrój jeden z samochodów dachował na śliskiej drodze. Warto mieć na uwadze takie sytuacje i zawsze jeździć ostrożnie. To szczególnie ważne w okresie świątecznym, gdy ruch na ulicach będzie zapewne większy, niż zwykle.
Oblodzone chodniki – także piesi we Wrocławiu powinni uważać
Nie tylko ulice pokrywają się w zimie warstwą lodu. Także niektóre chodniki mogą wyglądać podobnie. To uciecha dla dzieci, które uwielbiają się ślizgać. Pamiętajmy jednak o tym, żeby zwrócić uwagę na stan chodnika, gdy wybieramy się na spacer. Co roku w zimie dochodzi do wielu upadków i wywrotek spowodowanych śliską nawierzchnią drogi i chodnika. Niektóre z nich kończą się złamaniami kości.-