Żyjemy w świecie, w którym zapadalność na choroby nowotworowe wzrasta każdego roku. Otrzymanie diagnozy onkologicznej bywa trudnym i przejmującym doświadczeniem.
Żyjemy w świecie, w którym zapadalność na choroby nowotworowe wzrasta każdego roku. Otrzymanie diagnozy onkologicznej bywa trudnym i przejmującym doświadczeniem. Zazwyczaj diagnoza taka spada na nas niespodziewanie, oznaczając konieczność wprowadzenia zmian w życiu i przewartościowania celów. Niestety nie ma jednej, uniwersalnej recepty na to, w jaki sposób można poradzić sobie emocjonalnie z chorobą nowotworową. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą pomóc nam uporządkować panujący w zlęknionej głowie chaos. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po pomoc psychoonkologiczną i gdzie szukać pomocy? Zachęcamy do skorzystania z pomocy psychoonkologa w Poradni Zdrowia Psychicznego w Empatio.
Diagnoza raka – i co dalej?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, otrzymanie diagnozy choroby nowotworowej bywa trudnym doświadczeniem. Fakt pogarsza się zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym. To jedna z najtrudniejszych sytuacji, jakie mogą spotkać nas w życiu. Otrzymanie takiej informacji może wywołał kryzys psychiczny i wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie. W jednej chwili w naszej głowie pojawia się szereg wątpliwości i pytań- co dalej? Czy mam szanse na wyzdrowienie? Jak teraz będzie wyglądało moje życie? Zdarza się tak, iż załamani diagnozą pacjenci z dnia na dzień gasną w oczach, ukrywając swoje prawdziwe uczucia i emocje. W środku panuje wówczas szereg sprzecznych emocji. Z jednej strony osoba ma nadzieję na wyzdrowienie, natomiast z drugiej strony może mieć kryzysy związane z chwilowym załamaniem i poddaniem się. To właśnie w tych momentach pomoc psychologiczna okazuje się niezwykle ważna. To bardzo ważne, aby skorzystać z niej już na pierwszym etapie choroby, gdyż zmiana zniekształceń poznawczych, oswajanie z lękiem oraz terapia może zmienić nastawienie oraz podejście do choroby i wiary w wyzdrowienie. Pomoc psychologa w Empatio może stać się także antidotum na kryzysy emocjonalne związane z chorobą nowotworową.
Choroba nowotworowa a pomoc psychoonkologia
Psycholog to osoba, która w codziennej pracy łączy elementy wiedzy psychologicznej i onkologicznej. Wie doskonale, w jaki sposób może pomóc osobie z rakiem, wzmocnić siłę psychiczną, a także wesprzeć na kolejnych etapach zmagania się z chorobą. Warto pamiętać, iż trudności psychiczne po wykryciu choroby mogą być uwarunkowane nie tylko reakcją ciała na zaistniałą sytuację. Mogą one wynikać także z choroby (np. po chemioterapii). Tuż po otrzymaniu diagnozy psycholog najczęściej stara się pomóc pacjentowi w zaakceptowaniu nowej sytuacji i dostosowaniu się do niej. W tracie leczenie psychoonkolog uczy z kolei daną osobę jak radzić sobie z silnymi reakcjami emocjonalnymi wynikającymi z choroby nowotworowej. Terapia osób zmagających się z chorobami onkologicznymi przebiega najczęściej dwutorowo- uwzględniając działania czysto psychologiczne, jak w razie potrzeby wdrożenia odpowiedniej farmakoterapii, która pomaga w regulacji neuroprzekaźników w mózgu.
Kryzys spowodowany chorobą nowotworową a konsultacja psychiatryczna
Warto zaznaczyć, iż psychoonkolog nie jest lekarzem. Wprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii wymaga wiedzy medycznej z dziedziny psychiatry, dlatego w przypadku chorób nowotworowych współpraca psychologów, psychoonkologów i psychiatrów jest bardzo ważna. Psychoterapia pacjentów onkologicznych traktowana jest najczęściej jako dodatkowa forma pomocy w walce z chorobą, która pomaga osobie w zrzuceniu napięcia emocjonalnego oraz przewartościowania swojego życia. W przypadku problemów, takich jak zaburzenia lękowe, depresja, czy bezsenność konieczna jest także opieka psychiatryczna, gdyż psychoterapia w tym przypadku mogłaby okazać się niewystarczająca.
Formy terapii psychoonkologicznej
Psychologiczna pomoc po otrzymaniu diagnozy nowotworu powinna zostać wdrożona w możliwie jak najszybszy sposób. Wszelkie oddziaływania terapeutyczne opierają się zasadniczo na założeniu, iż ciało i psychika mają na siebie silny wpływ. Z jednej strony choroba oczywiście przekłada się na obniżenie nastroju, natomiast z drugiej strony odporność i siła psychiczna mogą być decydującym czynnikiem w procesie choroby. W przypadku terapii psychoonkologicznej mówimy najczęściej o zastosowaniu dwóch głównych technik pracy z pacjentami.
Metoda racjonalnej terapii zachowań (RTZ)
Metoda ta wywodzi się głównie z nurtu poznawczo-behawioralnego psychoterapii i skupia się głównie na analizie myśli, a także przekonań na dany temat, a także na skonfrontowaniu tych wiadomości z faktami. Badania naukowe wykazały wysoką skuteczność terapii RTZ w przypadku osób chorych na raka. W trakcie jej trwania pacjenci nie tylko uczą się, w jaki sposób radzić sobie z napięciem emocjonalnym, przede wszystkim w procesie zmian własnych przekonań na temat stresu, lęku i stanu, w jakim się znaleźli. RTZ bardzo często pozwala zmniejszyć poziom lęku i niepokoju, jednocześnie wzmacniając siły pacjenta do walki z chorobą.
Metoda Simontona
Głównym celem terapii Simontona jest podniesienie jakości życia poprzez wzbudzenie poczucia nadziei, zdolność kształtowania wzorca pozytywnego myślenia, szukanie źródeł radości życiowej, a także sensu życia. Metoda Simontona uczy pacjentów, w jaki sposób można skutecznie radzić sobie z napięciem spowodowanym chorobą, a także długofalowo zmienić myśli, nastawienie oraz przekonania wobec choroby.
Empatio
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław
Rejestracja telefoniczna: 535 989 536