W jakich sytuacjach przyda ci się pomoc drogowa jesienią?

Jesień to niezwykle wymagająca pora roku nie tylko dla kierowców, lecz również dla aut. Trudne warunki pogodowe pogarszają widoczność lub mogą przyczyniać się do dłuższej drogi hamowania, ale także odbijają się na kondycji technicznej pojazdu. W jaki sposób można zadbać o auto i jakie są najczęstsze awarie samochodu o tej porze roku?

Dlaczego jesień jest tak wymagająca?

Nadejście jesieni to przede wszystkim drastyczne zmiany pogodowe — robi się zimno, wilgotno, a także bardzo wcześnie zachodzi słońce. Nic więc dziwnego, że to właśnie o tej porze roku tak powszechnie potrzebna jest pomoc drogowa. Nasza firma Hol-Max zapewnia kompleksową obsługę aut na wypadek najróżniejszych awarii.

Co konkretnie może stać się samochodowi? Narażony jest on na:

–  działanie skrajnie wilgotnego powietrza,
–  niską temperaturę,
–  ogromne zanieczyszczenia,
–  mgłę.

Dużym kłopotem bywa także brawura kierowców oraz niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych. Oczywiście ryzyko awarii auta nasila się, gdy nie dba się o jego stan techniczny i nie przygotowuje się go właściwie do tej trudnej pory roku. Awarie mogą więc być najróżniejsze, a w skrajnych przypadkach mogą nawet unieruchomić pojazd na dobre. Bez względu na to, co dokładnie stanie się z naszym samochodem i jaki będzie powód awarii, zawsze fachowa pomoc drogowa będzie nieoceniona.

Jak zadbać o odpowiednią widoczność podczas jazdy?

Zdecydowanie największym zagrożeniem dla kierowcy oraz samochodu w czasie jesieni jest znacznie pogarszająca się widoczność. Wynika ona oczywiście z wcześniej zachodzącego słońca, lecz również z dużego zanieczyszczenia brudzącego szyby, a często także intensywnych opadów deszczu. Wszystko to sprawia, że kierowca ma utrudnione zdanie, aby dostrzec wszystkie ważne szczegóły przez szyby pojazdu. W takiej sytuacji absolutną podstawą jest zadbanie o właściwy stan wycieraczek. W jaki sposób można ocenić kondycję posiadanych wycieraczek?

Co wskazuje się dobry stan wycieraczek?

Jak powinna wyglądać poprawna praca wycieraczek samochodowych? Przede wszystkim prawidłowo czyszczą szybę już po pierwszym pociągnięciu. Co więcej, nie pozostawiają na niej żadnych plam i resztek wody lub innego rodzaju zabrudzeń. Jeśli wycieraczki nawet po kilku przeciągnięciach pozostawiają na szybie wilgoć lub brudne ślady, bezwzględnie należy je wymienić na nowe. O zużyciu świadczyć może piszczenie wycieraczek podczas używania, a także widoczne gołym okiem wyszczerbienia. Taki stan nie zapewnia odpowiedniej widoczności i może być przyczyną nawet poważnego wypadku.

Pamiętajmy o płynie do spryskiwaczy

Dobre wycieraczki to podstawa, lecz ich uzupełnieniem powinien być wysokiej jakości płyn do spryskiwaczy. Zalecane jest, aby cały czas wozić w aucie zapasowe opakowanie płynu, żeby w razie czego można go było w każdej chwili dolać. Na jesień polecany jest już płyn zimowy, gdyż nocami temperatura może spadać poniżej zera. Jeśli parkuje się auto pod chmurką, letni płyn może w takich warunkach zamarznąć, co oczywiście uniemożliwi nam spryskiwanie szyb, aż do czasu jego rozpuszczenia się. Taka awaria może przerodzić się w bardzo poważny problem, ponieważ zamarzający płyn może rozsadzić silniczek lub przewody.

Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie

Dobra widoczność na drodze to podstawa bezpiecznej podróży. Zapewniają ją nie tylko sprawne i doskonałej jakości wycieraczki, lecz także efektywnie działające oświetlenie. Pamiętać bowiem trzeba, że jesień to nie tylko krótsze dni i częstsze podróże po zmroku, lecz także bardzo powszechnie pojawiające się mgły, które jeszcze bardziej ograniczać będą widoczność. Niestety to właśnie o tej porze roku w samochodach bardzo często dochodzi do przepalania się żarówek i awarii oświetlenia. A nawet częściowa utrata świateł w przypadku kiepskiej widoczności to ostatnia rzecz, której życzy sobie kierowca.
Jak można zabezpieczyć się przed taką awarią? Zalecane jest, aby przed jesienią sprawdzić poprawność działania reflektorów, a także ocenić jakość posiadanych żarówek. Jeśli tylko zauważymy coś niepokojącego, należy od razu dany element naprawić lub wymienić.

Pamiętajmy o oponach

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, że jesień to spory spadek temperatury, a często nawet przymrozki. W efekcie tego nawierzchnia może być bardzo śliska, co rzecz jasna skutkować będzie utratą przyczepności. Wszyscy doskonale wiemy, że jesień to czas wymiany opon na zimowe. Nie należy jednak ograniczać się tylko do tego. Jeśli chce się mieć pewność co do jakości posiadanego ogumienia, a także efektywności jego pracy, koniecznie należy okresowo sprawdzać stan gumy.
Oczywiście podstawą w tej sytuacji jest kontrola bieżnika opony. Z wiekiem guma się ściera, co doprowadza do zmniejszenia bieżnika. Jeśli będzie on za mały, przyczepność znacznie się pogorszy, co skutkować może utratą kontroli nad pojazdem.  Co ciekawe, opony powinny być także regularnie czyszczone. Jeśli nie będzie się dbało o ten szczegół, żywotność opon może drastycznie spaść. Należy więc od czasu do czasu spłukać je wodą, aby pozbyć się z nich luźnego zabrudzenia.

Kontrolujmy stan akumulatora

Bardzo powszechnym jesiennym problemem wielu kierowców jest rozładowany akumulator — wyruszający do pracy kierowcy zwyczajnie nie mogą uruchomić swojego samochodu. Jest to efektem niskiej temperatury w nocy, która spowodowała utratę pojemności baterii. Jak można uniknąć tego problemu? Oczywiście idealnie by było trzymać pojazd cały czas w ciepłym garażu, lecz nie zawsze jest to możliwe. Z tego tez powodu zaleca się, aby przed jesienią skontrolować stan baterii. Można to zrobić poprzez zmierzenie napięcia akumulatora. Jeśli jest ono mniejsze niż 12,5 V, bateria powinna zostać natychmiast wymieniona na nową.

Zadbajmy o kondycję wentylacji

Jesień to niezwykle wymagająca pora roku dla układu wentylacji w pojeździe. Wysoka wilgotność, a także duże zabrudzenie mogą powodować wiele problemów w pracy tego systemu. Jakie są zatem najczęstsze awarie i jak im można przeciwdziałać?

Wymiana filtra kabinowego

Podstawą jest rzecz jasna to, aby regularnie wymieniać filtr kabinowy w pojeździe. To właśnie on zapobiega dostawaniu się do wnętra auta kurzu i różnego rodzaju pyłków. Może on nawet pochłaniać nieprzyjemne zapachy. Zaleca się, aby filtr był wymieniany minimum raz do roku. Najlepiej robić to właśnie na jesień.

Ogrzewanie nie działa — co zrobić?

Częstą awarią układu wentylacji w samochodzie jest brak ogrzewania. W takiej sytuacji należy przede wszystkim sprawdzić odpowiedzialne za ogrzewanie bezpieczniki — duża wilgotność mogła doprowadzić do ich uszkodzenia. Drugim powodem może być zapowietrzenie układu, czyli dostanie się do płynu chłodniczego powietrza. Problem ten można rozwiązać, jeśli odkręci się korek od chłodnicy — powietrze wydostanie się z układu. Czynność tę należy bezwzględnie wykonywać przy wyłączonym i zimnym silniku.

W czasie jesieni auta czeka naprawdę wytężona praca i duże ryzyko różnych awarii. Wiele z nich to zwykłe wypadki losowej, którym można starać się zapobiegać, lecz nigdy nie ma się pewności ich uniknięcia. Miejcie na uwadze, że na drodze nie jesteście sami. Bez względu na to, czy wasz samochód nie zapali o poranku, czy nie działa wam ogrzewanie lub po prostu macie zniszczone wycieraczki, lub przepalone światło, zawsze możecie liczyć na naszą pomoc. Dbajcie o swoje auta i pamiętajcie, że Hol-Max służy pomocą w każdym przypadku.

P.H.U. HOL-MAX
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław

Tel./fax. +48 889-333-111

Home