Wrocławianie oraz przyjezdni bardzo chętnie kupują nowe mieszkania. Powoduje to ciągłe powstawanie nowych osiedli z setkami mieszkań. Spokojne niegdyś osiedle zmienia się na naszych oczach w sypialnię Wrocławia. Czy budowy w końcu się skończą?
Kilka ulic i domy jednorodzinne – taki obraz Jagodna wrocławianie pamiętają sprzed kilkunastu lat
Jagodno jest jednym z osiedli wchodzących w skład Gaju. Ta dzielnica położona jest na południu miasta, a samo Jagodno położone jest na jego granicy. Jeszcze kilkanaście lat temu Jagodno było spokojną okolicą, a mieszkańcy cieszyli się ciszą. Wtedy Jagodno było osiedlem składającym się głównie z jednorodzinnych domów, a większych budynków było zaledwie kilka.
W połowie pierwszej dekady XXI wieku na Jagodnie stopniowo pojawiały się pojedyncze, składające się z kilku bloków, osiedla. Dziś na osiedlu mieszka około 20-30 tysięcy osób. Nad miejscem, które niedawno było łąką i polami uprawnymi, teraz górują ogromne dźwigi – żurawie.
Mieszkańcy Jagodna zastanawiają się – ile to potrwa?
Budowane osiedla są do siebie dość podobne. Mimo tego, że wykonawcami jest wiele firm developerskich, krajobraz wygląda podobnie. To budynki wybudowane blisko siebie, zabetonowane podłoże i liczne parkingi. Samochody parkują na każdym wolnym skrawku przestrzeni, czasem powodując problemy ze swobodnym przejazdem osiedlowymi uliczkami. Sąsiadujące osiedla dzielą płoty, a wjazd w głąb zamknięty jest szlabanami.
Na próżno szukać tu terenów przeznaczonych do wypoczynku, czy zaplanowanej zieleni, na przykład skweru lub parku. Tam, gdzie kończy się granica ostatniego osiedla, zaczyna się bowiem kolejne.
Urzędnicy z miejskiego ratusza obiecywali tzw. „Zielony Klin”. Tereny zielone miały się znajdować pomiędzy Wojszycami, Jagodnem i Ołtaszynem. Prace nie rozpoczęły się jeszcze, a mieszkańcy nie wiedzą, czy w ogóle do tego dojdzie. Już w jednej kwestii miasto nie dotrzymało złożonej obietnicy. Linia tramwajowa miała w szybki sposób umożliwić mieszkańcom Jagodna dojazd do centrum. Próżno jednak szukać przystanków tramwajowych, prace nie rozpoczęły się bowiem ze względu na problemy z dokumentami.
Pola uprawne sąsiadujące z blokowiskami
Blokowiska znajdują się w bezpośredniej bliskości pól uprawnych. W okresie żniw można tam więc spotkać maszyny rolnicze pracujące kilka metrów od okien mieszkańców Jagodna. Mieszkańcy chcieliby, aby w okolicy przestano budować kolejnych osiedli, w zamian tego stworzono infrastrukturę dla osób zamieszkujących już osiedle na południu miasta.
To, czy ulica Buforowa, łącząca Jagodno z centrum miasta, będzie przejezdna także pozostaje niewiadomą. Już teraz komunikacja z innymi dzielnicami miasta w godzinach szczytu wymaga od mieszkańców wiele cierpliwości. Sytuacja ta zapewne ulegnie pogorszeniu po wprowadzeniu się do nowych bloków kolejnych tysięcy mieszkańców.