Śnieżka

GOPR w Karkonoszach otrzymał wsparcie z powietrza!

W ostatnim czasie GOPR nawiązał współpracę z lotnictwem wojskowym. W patrolach mogą teraz uczestniczyć piloci Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego nr 11 oraz ratownicy GOPR Grupy Karkonosze. Piloci wojskowi i ratownicy mogą więc podnieść poziom bezpieczeństwa w Sudetach Zachodnich.

GOPR nawiązał współpracę z lotnictwem

Między 2011, a 2021 rokiem działające na terenie Dolnego Śląska jednostki GOPR otrzymały nieco ponad 7 milionów złotych dotacji z budżetu Województwa. Ratownicy są podzieleni na dwie grupy:

  • Grupa Karkonoska (Sudety Zachodnie)
  • Grupa Sudecka (Sudety Środkowe, Sudety Wschodnie)

Teraz pierwsza z tych grup otrzyma dodatkowe wsparcie z powietrza. Chodzi o współpracę GOPR Grupy Karkonoskiej z Służb Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego. W patrolach powietrznych mogą teraz więc uczestniczyć przedstawiciele GOPR z Grupy Karkonoskiej, a także piloci Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego numer 11. Jednostka należy do Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Zapewnienie bezpieczeństwa dla turystów z całej Polski i nie tylko

Nawiązana współpraca pomoże w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa. Dotyczy to turystów z całej Polski, a także przyjezdnych. Wśród osób zza granicy, które najczęściej odwiedzają polskie Karkonosze są Niemcy, Czesi i Ukraińcy.

Już wcześniej Karkonoska Grupa GOPR otrzymywała niezłe wsparcie z budżetu Województwa Dolnośląskiego, na które składały się:

  • samochody z napędem na cztery koła
  • samozałądowcze nosze do transportu rannych i poszkodowanych
  • quady przystosowane do jazdy w górskim terenie
  • komputer do poszukiwania zaginionych

W ostatnich latach system łączności został unowocześniony. Dużą zmianą in plus było także utworzenie nowej stacji ratunkowej w Karpaczu.  Ratownicy przechodzą regularnie szkolenia, między innymi poszukiwawcze, lawinowe, wysokościowe, kursy pierwszej pomocy.

Patrole lotnicze na 70. rocznicę powstania GOPR

W 2022 roku Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi okrągłą, siedemdziesiątą rocznicę założenia. Nawiązanie współpracy z Siłami Zbrojnymi RP i możliwość przeprowadzania patroli powietrznych to ważna zmiana. Co roku ratownicy GOPR Grupy Karkonosze ratują wiele osób, które znajdują się w ciężkiej sytuacji.

GOPR udostępnił aplikację dla turystów. Warto z niej korzystać wybierając się w góry.

Warto zawsze zachowywać rozsądek wybierając się w góry. Większość wypadków rodzi się bowiem z nieuwagi turystów. Wybierają się w góry w złą pogodę, nieodpowiednio ubrani i bez odpowiedniego doświadczenia. Co pewien czas, głównie w sezonie zimowym, media donoszą także o osobach, które potrzebują pomocy GOPR. Zwykle próbują wejść w trudne rejony nieodpowiednio ubrane, czasem także pod wpływem alkoholu.