Student pomógł mężczyźnie leżącemu na ziemi

Zakrwawiony, pobity mężczyzna leżał na ziemi nieopodal Dworca. Nikt nie udzielił mu pomocy

W okolicy Dworca Głównego w stolicy Dolnego Śląska spieszący się na pociąg student znalazł mężczyznę w złym stanie. Miał zakrwawioną twarz, został pobity. Student udzielił mu pomocy i powiadomił służby ratunkowe. Wcześniej przez wiele godzin nikt nie zwrócił uwagi na zakrwawionego mężczyznę.

Mężczyzna leżał na ziemi przy wejściu do Wroclavii

Przechodzący tamtędy student, który szedł na pociąg, zauważył leżącego na ziemi mężczyznę. Jak mówił, jego ciało ułożone było na kształt litery Y. Jak sam wspomina, większość osób nie zwracała uwagi na mężczyznę, który ewidentnie potrzebował pomocy. Przechodząca obok kobieta pochyliła się nad nim, spojrzała i… poszła dalej w swoją stronę. Tak samo uczyniła grupka mężczyzn, którzy stali przez pewien czas nad leżącym, zakrwawionym człowiekiem. Być może to właśnie student uratował mężczyznę, który leżał na ziemi.

Student jako pierwszy podjął działania. Skierował się do pracowników ochrony Wroclavii, którzy zadzwonili na numer alarmowy – wezwali Policję i pogotowie ratunkowe. Następnie ułożył mężczyznę w pozycję bezpieczną.

Na szczęście obrażenia nie są zagrożeniem dla życia

Karetka zabrała zakrwawionego mężczyznę do szpitala. Jak się okazało, ma uraz głowy. Jego życiu nie zagraża jednak niebezpieczeństwo. Być może pomogła w tym właśnie reakcja studenta, który udzielił pomocy. Powiadomienie służb i szybka reakcja to bowiem często  kluczowe działania dla ochrony zdrowia.

Policja natomiast poszukuje osób, które mogły być sprawcami pobicia. Poinformowała o zatrzymaniu 42-letniego i 24-letniego mężczyznę. Być może to oni są sprawcami całego zajścia. Trwają wyjaśnienia w tej sprawie.

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem

Warto w tym miejscu wspomnieć, że udzielenie pierwszej pomocy to nie tylko miły gest. Przepisy obowiązującego w Polsce prawa mówią bowiem, że to obowiązek każdej osoby, która jest świadkiem wypadku, czy innego zdarzenia. Widząc osobę, która może potrzebować pomocy lub opieki lekarskiej, należy więc sprawdzić jej stan zdrowia i powiadomić odpowiednie służby.

Postawa studenta jest więc jak najbardziej godna pochwały. Pozostali świadkowie mogliby jednak zostać pociągnięci do pewnej odpowiedzialności, gdyż narazili mężczyznę leżącego na ziemi na utratę życia lub zdrowia.

Na szczęście, coraz więcej osób ma świadomość konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Kursy pierwszej pomocy odbywają się w wielu miejscach w całej Polsce.