Hala Stulecia, widok z tramwaju 10

Najdłuższa wrocławska linia tramwajowa – „dziesiątka”

Tramwaj numer 10 jest najdłuższą linią w mieście. Jak przebiega trasa tego tramwaju i ile trwa przejazd „od pętli do pętli” w „dziesiątce”?

Tramwaj numer 10 – wrocławski rekordzista

Linia tramwajowa numer 10 jest od wielu lat najdłuższa w mieście. Jednocześnie jest jedną z najczęściej uczęszczanych – łączy duże osiedla, ośrodek akademicki i centrum miasta.

Tramwaj numer 10 ma pętle w Leśnicy i na Biskupinie. To jedne z najbardziej oddalonych osiedli, gdzie w ogóle kursują tramwaje. Wyruszając z Leśnicy „dziesiątka” jedzie ulicą Kosmonautów i ul. Lotniczą. Kolejnym sporym osiedlem, które mija są wrocławskie Pilczyce.

Tramwaj 10 jedzie wcześniej także przez Złotniki i nowobudowane Żerniki Wrocławskie. Wjeżdżając na ul. Legnicką tramwaj mija centrum biurowe obok CH Magnolia. Po przejechaniu przez Popowice i potem Szczepin tramwaj dojeżdża do pl. Jana Pawła II. To kolejny duży węzeł przesiadkowy. Trasę kontynuuje przez ul. Ruską, Kazimierza Wielkiego, aż do Galerii Dominikańskiej. Potem zmierza w kierunku Politechniki Wrocławskiej i dalej – na Biskupin.

Jak długo trwa przejazd „dziesiątką”?

Kurs od pętli do pętli może trwać około godzinę. Niestety, ze względu na wciąż rozwijającą się jeszcze infrastrukturę tramwajową, w wielu miejscach jednymi torami jeździ sporo linii tramwajowych. To może powodować małe zator, szczególnie w godzinach szczytu. Na szczęście „dziesiątka” zwykle jeździ jednak punktualnie i co dzień wozi mieszkańców Wrocławia do szkół, pracy, czy na studia.

Zobacz także: nowa linia tramwajowa w Katowicach.