Historia odkryta podczas wykopalisk na Dolnym Śląsku

Podczas prac archeologicznych przeprowadzanych w pobliżu jednego z pałaców z okresu renesansu na Dolnym Śląsku, badacze natrafili na szczątki ośmiu osób. Te szczątki zostały odkryte w parku położonym w niewielkiej miejscowości Dziewin. Wszystkie ofiary okazały się być żołnierzami niemieckimi, którzy stracili życie podczas konfliktu, który rozegrał się w styczniu 1945 roku. Obecnie trwają prace nad identyfikacją odnalezionych ciał.

Prace badawcze prowadzone były przez Pracownię Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”, mającą swoją główną siedzibę w Poznaniu. Lokalizacja, w której odnaleziono te szczątki, jest znana jako miejsce położenia największego renesansowego pałacu na Dolnym Śląsku, który został zbudowany w XVI wieku przez rody von Kanitz. Miejsce to znajduje się w parku, usytuowanym w pobliżu ruin tego pałacu, w miejscowości Dziewin, na terenie powiatu lubińskiego.

Szczegółowe badania miejsca odkrycia wykazały, że grób znajdował się w zachodniej części parku, gdzie spoczywało ósemka żołnierzy niemieckich. Śmierć tych żołnierzy nastąpiła podczas bitwy, która miała miejsce pod koniec stycznia 1945 roku – była to walka o przełamanie linii rzeki Odry w pobliżu Ścinawy. Wśród odnalezionych szczątków znaleziono trzy nienaruszone identyfikatory. Badania przeprowadzone na kościach sugerują, że przyczyna zgonu tych osób mogła być drastyczna, prawdopodobnie była to wynik egzekucji – taką informację przekazali archeolodzy z pracowni Pomost za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku.