Wizyta u zwierzęcego okulisty jest dla psa czy kota bardzo stresującym przeżyciem, mimo że badanie wzroku nie jest w żadnym stopniu bolesne. Pupil naturalnie jednak może się bać, chociażby ze względu na znalezienie się w nieznanym sobie miejscu w towarzystwie obcych ludzi. Zwierzę nie rozumie też, dlaczego ktoś chce zbadać jego oczy i np. świeci po nich latarką. Wszystko to wywołuje zwykle u czworonogów ogromny niepokój i zdecydowanie komplikuje przebieg wizyty. Jak zatem przygotować psa lub kota do badania wzroku? O czym pamiętać przed zjawieniem się w gabinecie weterynarza-okulisty?
Właściciele zwierząt, które potrzebują konsultacji okulistycznej, powinni przede wszystkim zachować spokój. Badanie wzroku jest całkowicie bezbolesne, a wizyta odbywa się z reguły bez podawania znieczulenia ogólnego. Wyjątek stanowią nagłe przypadki pacjentów, którzy trafiają do gabinetu okulistycznego z różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi narządów wzroku. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że działania diagnostyczne prowadzone przez weterynarza są dla zwierzęcia czymś nowym i niepokojącym. Należy zatem mentalnie przygotować się na to, że pupil nie będzie chciał współpracować i może zachowywać się zgoła inaczej, niż ma to miejsce na co dzień. Dotyczy to również tych psów lub kotów, które zwykle są ufne wobec ludzi i chętnie zawiązują nowe znajomości.
Przygotuj niezbędną dokumentację
Wybierając się ze zwierzęciem do weterynarza-okulisty, należy mieć przy sobie całą historię leczenia pupila. To niezwykle istotne, by lekarz wiedział, co konkretnie działo się w przeszłości z pacjentem, jakie zabiegi były przeprowadzane oraz jakie leki przyjmował czworonóg.
Ważne też, by mieć przy sobie aktualne wyniki badań krwi oraz ogólnych badań obrazowych (oczywiście, jeśli zwierzę miało je wykonywane w ostatnim czasie).
W przypadku, gdy zwierzę stale przyjmuje jakieś lekarstwa, bądź chwilowo podawane były konkretne medykamenty tuż przed wizytą u okulisty, należy poinformować o tym fakcie weterynarza. Najlepiej zapisać sobie nazwy tych specyfików lub zrobić zdjęcia ich etykietom.
Jak przygotować zwierzę?
Tak naprawdę trudno przygotować mentalnie psa lub kota do wizyty u okulisty. Na pewno należy samemu zachować spokój, gdyż zwierzę łatwo odczuwa stres u swoich właścicieli. Nerwowa atmosfera szybko udzieli się czworonożnemu pacjentowi.
Zaleca się, by pupil przybył do gabinetu na czczo. Zdarza się bowiem, że zachodzi potrzeba dodatkowego pobrania krwi do badania lub podania znieczulenia. Zwierzę nie powinno więc przyjmować posiłków około 6-8 godzin przed wizytą.
Jeśli wiemy, że czworonóg bywa agresywny, szczególnie podczas wizyt u weterynarza, koniecznie należy zabrać ze sobą pasujący na zwierzę kaganiec. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo lekarza, jego asystentów, właściciela psa lub kota czy samego zwierzęcia. Co istotne – lekarz ma prawo odmówić udzielenia pomocy w przypadku, gdy pacjent jest wyjątkowo niebezpieczny.
Przed zabiegiem
Szczególnych przygotowań wymaga sytuacja, gdy wiemy, że nasze zwierzę czeka umówiony zabieg. Aby proces ten był możliwie najmniej stresujący zarówno dla pupila, jak i dla jego właściciela, zaleca się wykonanie kilku niezbędnych czynności.
Przede wszystkim, zwierzę przed zabiegiem musi mieć wykonane aktualne badania krwi. Wszystko po to, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia danego typu operacji. Ponadto zaleca się wykonanie także RTG/USG klatki piersiowej, USG serca, USG jamy brzusznej i ewentualnie badanie tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym.
Zabiegi okulistyczne są zwykle wykonywane przy znieczuleniu ogólnym. Zanim zwierzę trafi na stół operacyjny, jego właściciele powinni odbyć krótką rozmowę z weterynarzem-anestezjologiem. Przeprowadzi on niezbędny wywiad, w trakcie którego zdobędzie informacje m.in. o wcześniejszych reakcjach pacjenta na podanie środków znieczulających. Taka rozmowa pozwoli też rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie mogą zrodzić się w głowie zestresowanych właścicieli zwierzęcia.
Podobnie jak przed standardową wizytą, również przed zabiegiem pupil powinien być na czczo. Ostatni posiłek należy podać psu lub kotu około 6-8 godzin przed planowanymi działaniami leczniczymi.
Wsparcie merytoryczne: Psi okulista – Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet