Cena nagrobka – co na nią wpływa

Wybór nagrobka jest często podyktowany chęcią upamiętnienia zmarłej osoby. Obecnie usługi kamieniarskie oferują dziesiątki rodzajów nagrobków. Jednym z kluczowych pytań w trakcie wyboru jest – jaka będzie cena nagrobka? Co na nią wpływa? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Cena nagrobka – od czego zależy

Na koszt nagrobka wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze to wybrany kamień, rodzaj nagrobka oraz stopień skomplikowania projektu. Podczas wyboru nagrobka możemy kierować się jedną z trzech wytycznych: budżetem, kamieniem oraz projektem. Mają one na siebie nawzajem wpływ i mogą pomóc w wyborze nagrobka.

Rodzaje nagrobków

Czynnikiem wpływającym na cenę nagrobka jest jego rodzaj. Nagrobki dzieli się ze względu na wymiary, zastosowany kamień oraz styl. Pracownicy firm oferujących usługi kamieniarskie pomogą wybrać nagrobek dostosowany do naszych wymagań. Na ostateczną cenę nagrobka wpłynie jego rozmiar.

  • Najmniejsze są nagrobki urnowe – ich standardowy rozmiar to 50x50cm. Mały rozmiar to też niskie zużycie materiału, a to wpływa korzystnie na cenę.
  • Nagrobki dziecięce odznaczają się niewielkimi rozmiarami (60×100 cm) i często są dekorowane, co wpływa na cenę nagrobka.
  • Nagrobki pojedyncze przeznaczone są dla jednej osoby, ale zdarza się, że w grobach spoczywają dwie lub trzy osoby. Najczęściej spotykane wymiary to 100×200 cm.
  • Nagrobki podwójne cechują się większą szerokością (do 250×200 cm) i służą jako groby rodzinne.

Nagrobek – jaki styl wybrać?

Na cmentarzach można znaleźć różne rodzaje nagrobków. Klasyczne odznaczają się prostotą kształtu i stonowaną, często ciemną, kolorystyką. Z kolei nagrobek nowoczesny może mieć przybierać wyszukane formy i wykonywany jest w wyróżniających się barwach. Na wzór i kolor nagrobka wpływa wybrany rodzaj kamienia. Im rzadszy, tym wyższa będzie cena nagrobka.

Jak kamień wpływa na cenę nagrobka?

Najpopularniejszym materiałem do produkcji nagrobków jest granit. Nagrobki granitowe odznaczają się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne i zapewniają wieloletnią trwałość. Granit jest plastycznym surowcem, więc można z niego wykuć zarówno nagrobek nowoczesny, jak i klasyczny. Cena nagrobka granitowego wykonanego z krajowego kamienia i o prostym wzorze wyniesie między 3000 a 4000 złotych. Kamienie importowane i niecodzienne projekty zwiększają koszty. Mogą one łatwo przekroczyć 10 000 złotych. Planując budżet warto skorzystać z porady fachowca i poprosić o wycenę kilku wariantów kamienia.

Cena nagrobka – co jest najważniejsze?

Podsumowując, na cenę nagrobka wpływają: rodzaj kamienia, projekt oraz wybrany styl. Dodatkowe usługi kamieniarskie takie jak grawerowanie i malowanie liter to stosunkowo nieznaczny koszt. Dla tych, którzy dysponują ograniczonym budżetem, firmy kamieniarskie oferują szeroki katalog gotowych wzorów.