Trasa i hasła marszu niepoedległości 11 listopada

Kolejny raz marsz z okazji 11 listopada przejdzie ulicami Wrocławia

„Marsz Polaków” – to nazwa tegorocznego marszu zorganizowanego z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zobacz, jaką trasę przemarszu ustalili organizatorzy i jakie wybrali hasło przewodnie.

„Polska antybanderowska” tegorocznym hasłem

W tym roku organizatorzy zdecydowali się na wybranie hasła nawiązującego jednoznacznie do historii i relacji polsko-ukraińskich. „Polska antybanderowska” została wybrana tegorocznym hasłem Marszu we Wrocławiu. Tradycyjnie zorganizują go środowiska narodowościowe. Jednym z przedstawicieli „Marszu Polaków” jest budzący kontrowersyjny Jacek Międlar, były Książ.

Kim był Stepan Bandera?

Organizatorzy tegorocznej edycji marszu we Wrocławiu chcą zwrócić szczególną uwagę na postać Bandery. Ukraiński polityk jest przez wielu Polaków uważany za zbrodniarza, jednak w swojej ojczyźnie często darzony jest wielkim szacunkiem i pewnego rodzaju kultem.

Stepan Bandera urodził się na początku XX wieku. Dał się poznać jako osoba o niepodległościowych dążeniach i wyjątkowo nacjonalistycznych poglądach.  W latach 1943-1944 frakcja polityczna założona i prowadzona przez Banderę była odpowiedzialna za ludobójstwo przeprowadzone na Polakach . Śmierć poniosło wtedy około sto tysięcy ofiar.

Tegoroczne hasło ma wyrażać sprzeciw uczestników marszu dla gloryfikowania tej postaci.

Trasa „Marszu Polaków”

Organizatorzy zapraszają do udziału lub wsparcia Marszu wszystkie osoby, którym zależy na dobru Polski. Na Marsz zostali zaproszeni wszyscy – od kibiców po rodziny z dziećmi.

Początek przemarszu organizatorzy zaplanowali na godzinę 17:00 w dniu 11 listopada. Miejscem zbiórki jest plac przed Dworcem Głównym we Wrocławiu. Uczestnicy przejdą ulicami miasta w stronę Ostrowa Tumskiego, gdzie na placu Katedralnym zakończy się to coroczne wydarzenie.

Warto przypomnieć, że w poprzednich latach dochodziło do mniejszych lub większych starć, między innymi z Policją i lewicowymi przeciwnikami organizatorów Marszu Niepodległości. Dwa lata temu przedstawiciele Urzędu Miasta we Wrocławiu zdecydowali się na przerwanie marszu ze względu na odpalenie przez organizatorów, a także uczestników rac.