Nowa grupa mieszkańców Wrocławia ma prawo do biletów ulgowych, a komunikacja miejska ma być bezpłatna podczas wyborów

Miasto Wrocław planuje przeprowadzić zmiany w zakresie dostępu do ulg na bilety komunikacji miejskiej, a także wprowadzić możliwość bezpłatnej podróży autobusami i tramwajami w dni wyborów ogólnokrajowych. Te zmiany mają na celu zwiększyć korzystanie z transportu publicznego, a ich realizacja jest planowana przed kwietniowymi wyborami.

Wtorkowe ogłoszenie wrocławskiego magistratu dotyczyło planów na modyfikację taryfy biletowej dla wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK). Chodzi o zwiększenie liczby osób uprawnionych do korzystania z ulgowych przejazdów.

Magistrat miasta Wrocław zamierza również poszerzyć zakres dni, w które pasażerowie mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Jak na razie są to Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Dzień Walki z Analfabetyzmem. Podczas podróży w te dni pasażerowie muszą mieć przy sobie książkę.

Planowanym dodatkiem do listy dni, w których obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska we Wrocławiu, są dni wyborów ogólnokrajowych. Dotyczy to wyborów samorządowych, parlamentarnych, do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Według Pauliny Tyniec-Piszcz, dyrektorki Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, jest to forma zachęty dla obywateli do aktywnego udziału w wyborach – działanie na rzecz promowania frekwencji wyborczej.