Ogromne inwestycje w Zamek Książ – rok prac modernizacyjnych

W 2021 roku, prace renowacyjne na Zamku Książ pochłonęły ponad 4 miliony złotych. Projekt obejmował takie zadania jak odnawianie okien, naprawa głównej bramy, remont piwnicy książęcej oraz renowacja przedzamcza. Nieocenioną pomoc w pracach przyniosły zdjęcia sprzed II wojny światowej, które wniesione zostały do Polski z Kanady przez nieżyjącego już dziennikarza Radia Wrocław, Michała Wyszowskiego.

Obecnie trwają prace związane z rekonstrukcją budynku bramy, jest to kolejny etap odnawiania okien oraz elewacji zabudowań przedzamcza. Jak wylicza Anna Żabska – prezes Zamku Książ – rok ten charakteryzuje się rekordowymi inwestycjami, a kolejne są już zaplanowane na najbliższe miesiące:

– Nasze plany obejmują wybudowanie toalet na terenie przedzamcza, co jest dla nas priorytetem. Planujemy też zagospodarowanie pięknie położonego zbiornika wodnego przy wejściu do zamku, jednak wymaga on sporej inwestycji. Następnie chcemy zagospodarować taras i odtworzyć jego historyczny wygląd we współpracy z naukowcami.

Wiele detali architektonicznych nie mogłoby być wiernie odtworzonych bez historycznych fotografii, które kilka lat temu do Polski przewiózł ze sobą z Kanady nieżyjący dziś dziennikarz Radia Wrocław – Michał Wyszowski. Takie potwierdzenie dostarczył rzecznik Zamku – Mateusz Mykytyszyn:

– Po powiększeniu zdjęć z Kanady, które są na szklanych diapozytywach, mamy możliwość odczytania szczegółów takich jak tytuł książki na półce, wzór tkaniny na kanapie czy rodzaj roślin rosnących na poszczególnych tarasach.