Podziemna podróż po historii Zamku Książ

Trwające już niemal pięć lat prace archeologiczne i konserwatorskie w Zamku Książ w Wałbrzychu zaowocowały udostępnieniem turystom podziemnych korytarzy na głębokości 50 metrów, ukrytych pod Dziedzińcem Honorowym. Ta atrakcja przyciąga co roku setki tysięcy odwiedzających, którzy oprócz odkrywania bogatej historii jednej z najważniejszych perełek Dolnego Śląska i delektowania się widokami z zamkowych tarasów, pragną także zgłębić tajemnice II wojny światowej skrywane w podziemiach.

Wśród tych odwiedzających, którym udało się poznać te tajemnice, był także Nikodem pochodzący z Siedlec. Tego dnia, zwiedzając podziemia wraz ze swoją matką, nieoczekiwanie okazał się być półmilionowym turystą eksplorującym te mroczne korytarze.

Niespodzianka spotkała go, gdy Anna Żabska, prezes Zamku Książ, wręczyła mu voucher na pobyt w należącym do zamku Hotelu Książ oraz filiżanki wyprodukowane z wałbrzyskiej porcelany, zdobione wzorem Daisy. Nie tylko Nikodem został obdarowany – upominki trafiły również do rąk wszystkich członków grupy zwiedzającej z nim podziemia tego dnia.

Otwarte dla publiczności 16 października 2018 roku podziemia Zamku Książ są dostępne dla zwiedzających codziennie. Ze względu na bezpieczeństwo, eksploracja tego miejsca odbywa się tylko w ramach limitowanych grup, prowadzonych przez doświadczonych i wykwalifikowanych przewodników. To właśnie oni w fascynujący sposób oprowadzają turystów po mrocznych korytarzach zamkowych podziemi, odkrywając przed nimi historie z czasów II wojny światowej.