Wędrówka przez setki lat: rozwój Wrocławia od skromnej osady do metropolii

Niewielka osada, która wyrastała na średniowieczny gród, przerodziła się w miasto i ewoluowała do jednej z najszybciej postępujących metropolii Europy – tak skrótowo można opisać historię Wrocławia. Od XIX wieku, miasto systematycznie poszerzało swoje granice o nowe tereny, które z czasem przyjęły formę osiedli. Zastanawiasz się, czy przypadkiem nie mieszkasz na najnowszym z nich? Odwiedź naszą galerię. Informacje o najstarszych osiedlach oraz fascynującej historii Wrocławia znajdziesz poniżej.

Badacze spierają się na temat początków Wrocławia. Według jednej z hipotez, już w starożytności na terenie dzisiejszego miasta lub w jego bliskim sąsiedztwie istniała osada o nazwie Budorgis. Na mapach Klaudiusza Ptolemeusza należących do lat 142-147 n.e. można znaleźć jej położenie. Niektóre źródła sugerują jednak, że antyczne Budorgis usytuowane było w pobliżu Brzegu, a nie Wrocławia. Zaskakujące jest to, że pierwsze dowody na istnienie osadnictwa na obszarze dzisiejszego Wrocławia datowane są na lata 2500-1700 p.n.e. Świadczyć o tym mają znaleziska archeologiczne z cmentarzy na terenach Krzyków, Gądowa Małego i Oporowa. Nie od razu jednak te tereny zostały włączone do granic miasta…

Jedna z teorii głosi, że w VI wieku nad Odrą zasiedliło się słowiańskie plemię Ślężan. Mimo to za oficjalną datę powstania Wrocławia przyjmuje się X wiek, kiedy to gród na Ostrowie Tumskim został umocniony przez czeskiego księcia Wratislava I, który jest powszechnie uznawany za twórcę miasta. Najpopularniejsza hipoteza mówi, że to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa Wrocław. Niemniej jednak, nie brakuje źródeł sugerujących, że gród wrocławski powstał dopiero po śmierci Wratislava I i to dzięki staraniom Mieszka I. Według nich nazwa miasta wywodzi się od popularnych wśród polskich rycerzy imion: Warcisław lub Wrocisław (Wrocław – gród Wrocisława).