Wielkie szczęście pechowego bociana uratowanego przez strażaków

Pechowym zdarzeniem okazało się dla bociana z Żarowa w powiecie świdnickim, utknięcie dziobem w konstrukcji kratownicowej znajdującej się pod gniazdem przy ulicy Pogodnej. Nieszczęśliwy ptak wisiał bezbronnym dziobem w powietrzu. Jednakże, nieopodal tego niefortunnego zdarzenia, lokalni strażacy zawsze gotowi do pomocy, spieszyli na ratunek bocianowi.

Nie można jednoznacznie określić jak doszło do tego, że bocian znalazł się w takiej sytuacji, zawisając na dziobie pod gniazdem. – Strażacy zadają sobie pytanie: co stało się z ptakiem? Czy spadł z gniazda, czy może nie trafił do niego? – Bez względu na przyczyny, nieszczęsny stworzenie utknęło swoim dziobem w konstrukcji kratownicowej umieszczonej bezpośrednio pod platformą z gniazdem. Wytrwał tam aż do momentu, gdy przypadkiem spostrzeżony został przez mieszkańców Żarowa, którzy mają w zwyczaju obserwować życie bocianów. Bezzwłocznie wezwali pomoc na miejsce zdarzenia. O godzinie 5 rano pojawiła się Ochotnicza Straż Pożarna z Żarowa, która przy użyciu podnośnika uwolniła bociana. Na szczęście doszło do pozytywnego zakończenia sytuacji.

– To nie jest jedyny przypadek, kiedy pomagamy bocianom stanąć na nogi… Pamiętam, że niedawno jeden taki wypadł z gniazda, jeszcze nie potrafił latać. Wkładaliśmy go z powrotem przy użyciu podnośnika – wspomina Łukasz Grzelak z Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.