Wrocław - miasto stu mostów

Wrocław – Wenecja Północy

Wrocław swoją infrastruktura co roku przyciąga wielu turystów, może pochwalić się największa liczba mostów w całej Polsce. Jest nazwany przez niektórych „Miastem stu mostów” i „Wenecją Północy”. Czy to porównanie nie jest zbyt daleko idące?

Nie tylko Wrocław bywa tak nazywany…

„Wenecja Północy” jest określeniem odnoszącym się do kilku miast Europy Północnej. Są tak nazywane ze względu na położenie w otoczeniu wód powierzchniowych, występowaniu bulwarów, ale przede wszystkim istnienie wielu mostów Obecnie to pojęcie często jest stosowane w celach marketingowych, aby zaciekawić i zachęcić turystów do odwiedzenia miasta.

Innym miastem nazywanym w ten sposób jest na przykład Sankt Petersburg w Rosji.

Wrocławskie Mosty 

Jak podają dane, w przedwojennym Wrocławiu znajdowały się 303 mosty. Obecnie jest tu sto mostów i 33 kładki. Przez miasto przepływają takie rzeki jak Odra, Ślęza, Oława, Widawa, Bystrzyca, Dobra oraz paręnaście strumieni. Obecnie mosty wspomagają nas w przemieszaniu się, ciężko byłby sobie wyobrazić Wrocław bez nich. Wśród mostów warto wyróżnić kilka, które stały się symbolami Wrocławia. Mają niepowtarzalny charakter, chociaż nie zawsze posiadają długą historię.

Najwspanialsze mosty we Wrocławiu

Most Rędziński – to najdłuższy most w Polsce – posiada aż 1742 m długości. Jego budowa trwała około 5 lat oraz kosztowała 576 milionów złotych. Głównym konstruktorem był profesor z Politechniki Wrocławskie, Jan Biliszczuk. Konstrukcja mostu bazuje na pylonie który ma 122 metry wysokości i ma budowę w kształcie litery H. Most Rędziński jest fragmentem Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Kierowcy często zwalniają w tym miejscu, aby dokładniej przyjrzeć się zjawiskowej konstrukcji mostu z wieloma odciągami i świetnym oświetleniem.

Most Tumski – jest mostem, który łączy Ostrów Tumski i wyspę Piasek. Znany wszystkim jako most zakochanych, na którym przypinało się kłódki w imię miłości.  W ostatnim czasie władze miasta zdecydowały się na przeniesienie kłódek na barierkę nieopodal mostu (przy kościele). Przed powstaniem mostu Tumskiego w jego miejscu  stawiano mosty drewniane. Obecnie jest to stalowy, nitkowy most łączący dwa brzegi Odry. Budowa odbyła się w 1889 roku. Wrocławską tradycją było więc przypinanie przez zakochanych kłódek do mostu i wyrzucanie kluczyków od nich do Odry. Dzisiaj niestety jest to zabronione, po wyremontowaniu mostu nie można umieszczać na nim żadnych dodatkowych elementów. 

Most Grunwaldzki – jeden z najbardziej znanych mostów we Wrocławiu. Niemieckie władze przedwojennego Breslau sfinansowały budowę trwającą w latach 1908 – 1910. Projektantem mostu  była pracownia Richarda Plüddemanna. Imponuje długością, gdyż jest mostem wiszącym. Most ma bowiem 112,5 metra długości i 18 metrów szerokości. Zbudowany z granitu, podczepiony za pomocą stalowych taśm na murowanych pylonach. Ozdobiony dekoracyjnymi płytami z granitu karkonoskiego.  Most Grunwaldzki należy do najbardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu.

Wrocław, nasza „Wenecja północy”, posiada bowiem wiele zapierających dech w pierwsi mostów które warto zobaczyć na własne oczy.  Mosty we Wrocławiu są bardzo ważnym elementem miasta.