Wrocław dopłaca do rachunków za energię. Wystarczy pozbyć się starego pieca

Wrocławscy urzędnicy zachęcają do wymiany pieca. To element walki ze smogiem

Ceny energii osiągają w ostatnich tygodniach bardzo wysoki poziom. Dla wielu osób podwyżki kosztów związanych z prądem lub gazem mogą być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Miejscy urzędnicy mogą wesprzeć mieszkańców i pokryć część rachunków specjalnym dofinansowaniem. Jest ono jednak przeznaczone tylko dla tych osób, które zdecydują się zmienić „kopciuchy” na bardziej ekologiczne formy ogrzewania.

Wrocław od wielu lat próbuje uporać się z zanieczyszczonym powietrzem

Nie od dziś mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska narzekają na złą jakość powietrza. Wrocław od wielu lat znajduje się w krajowej i europejskiej czołówce, jeśli chodzi o ilość smogu, szczególnie w okresie grzewczym. Bardzo duży wpływ mają na to domy i mieszkania ogrzewane nie ekologicznymi piecami, które czasem nazywane są „kopciuchami”.

Duży udział w bardzo niesprzyjającej jakości powietrza ma także ruch samochodowy, a także problem z przewiewaniem miasta. W przeszłości miasto było zaplanowane w ten sposób, że wiatr przedmuchiwał zanieczyszczenia  specjalnie poprowadzonymi drogami przewietrzania (szerokie ulice, itp.). Obecnie część z nich zostało zabudowanych, przez co zanieczyszczenia pozostają w mieście przez wiele dni.

Lokalny System Osłonowy dla mieszkańców Wrocławia

Program „Lokalny System Osłonowy” funkcjonuje w stolicy województwa dolnośląskiego już od dłuższego czasu. Mieszkańcy miasta, którzy zdecydowali się zlikwidować „kopciuchy” po 1 stycznia 2018 roku lub podłączą się do sieci centralnego ogrzewania miejskiego, mogą starać się o otrzymanie dopłaty. Wniosek należy złożyć w jednym z oddziałów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a nierestrykcyjne kryteria dochodowe sprawiają, że wielu właścicieli mieszkań i domów może otrzymać dopłatę do rachunków.  Kryterium dochodowe to mniej niż 2640 złotych dochodu na jednego mieszańca mieszkania.

Wrocławianie złożyli jak dotąd ponad siedemset wniosków i otrzymali niemal pół miliona złotych dofinansowań. Wysokość dopłaty dla konkretnego mieszkania można obliczyć, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie programu.