XI edycja Parady Potworów w Halloween

XI Parada Potworów we Wrocławiu

Jak co roku wielu Wrocławian zdecydowało się na świętowanie Halloween. 31 października ulicami miasta przeszła Parada Potworów – to już jedenasta edycja tej zabawy!

Co to jest Halloween?

Halloween tradycyjnie obchodzone jest ostatniego dnia października. Zwyczaj pochodzi z krajów anglosaskich i jest  rodzajem zabawy maskowej. To amerykańska kultura popularna rozpropagowała Halloween w ciągu ostatnich lat – głównie filmy, seriale, książki i muzyka. W naszym kraju zwyczaj ten pojawił się niecałe 30 lat temu – w latach 90-tych.

Symbolami Halloween są różnego rodzaju straszne potwory – duchy, wiedźmy, wampiry i zombie. Przedmiotem kojarzonym z tym nieformalnym świętem w największym stopniu jest Jack O Lantern – dynia z wyciętym strasznym wyrazem twarzy, w której środku można umieścić znicz lub świeczkę. Halloween jest okazją do organizacja różnego rodzaju imprez, zabaw oraz balu maskowego. Dzieci przebrane w zabawne stroje czasem odwiedzają sąsiadów, wołając u drzwi „cukierek, albo psikus”. Dorośli także przebierają się, robią krwawy makijaż , lub malując twarz, aby przypominała czaszkę kościotrupa.

Warto podkreślić, że ta przybyła z Zachodu tradycja ma również sporą rzeszę przeciwników. Część osób uważa Halloween za czary, magię lub nawet kult satanistyczny. Przeważnie jednak takie osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że dla większości uczestników halloweenowych imprez jest to po prostu rodzaj dobrej zabawy, a cały temat odbierany jest na wesoło.

Wrocławska parada straszaków

Co roku we Wrocławiu chętni mogą wziąć udział w przemarszu zorganizowanym z okazji Halloween. Uczestnicy przebierają się, malują twarze i zakładają straszne kostiumy. W paradzie biorą udział całe rodziny – jest to wydarzenie, w którym także dzieci bardzo dobrze się odnajdują.

W tym roku Parada Potworów przeszła ulicami Wrocławia od Bulwaru Xawerego Dunikowskiego w kierunku Rynku, gdzie zakończono zabawę. Wzięło w niej udział wielu wrocławian. Także przechodnie, czy kierowcy samochodów dobrze się bawili widząc przerażające przebrania uczestników przemarszu – pozdrawiali ich i robili zdjęcia.

Aktualności z Wrocławia znajdziesz także na stronie: wrocek.pl