Deratyzacja Wrocławia

Deratyzacja Wrocławia na dużą skalę

Odszczurzanie miasta przeprowadzane jest we Wrocławiu cyklicznie. Na początku listopada ruszyła kolejna runda tej toczonej od lat walki. Urzędnicy chcą, aby mieszkańcy wsparli zwalczanie szczurów. Niedostosowanie się do zaleceń może wiązać się z mandatem.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia

Taką nazwę nosi dokument, który miejscy radni uchwalili w 2020 roku. Określa on wiele czynności i działań, które mają miejsce w mieście w celu zachowania jego schludnego wyglądu. Celem podejmowanych przez wrocławski ratusz działań jest także zachowanie zaleceń sanitarnych podyktowane troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Regulamin szczegółowo opisuje, co należy wykonać, a także kto i kiedy ma podjąć odpowiednie działania. W przypadku deratyzacji to właściciele nieruchomości, a także – w pewnych przypadkach – ich współwłaściciele lub mieszkańcy – mają obowiązek przeprowadzić odszczurzanie, na przykład umieszczając trutki na szczury w piwnicach.

Straż Miejska ostrzega przed mandatami

Rzecznik Straży Miejskiej we Wrocławiu – Waldemar Forysiak – poinformował, że strażnicy będą przeprowadzali kontrole. Jeżeli w danym budynku nie zostały podjęte działania deratyzacyjne, funkcjonariusze SM nałożą na właściciela mandat. Jego wysokość może sięgać nawet pięciuset złotych.

Waldemar Forysiak poinformował, że w tym roku odbyło się już prawie dziewięćset kontroli, z czego około dziesięć procent zakończyło się wystawieniem mandatów. Ukarano 90 właścicieli nieruchomości, którzy zapłacili łącznie około dwadzieścia tysięcy złotych grzywien.

Od 1 listopada w budynkach powinny pojawić się trutki i inne preparaty

Akcja odszczurzania miasta przynosi najlepsze efekty, kiedy jest przeprowadzona masowo – w wielu nieruchomościach i innych miejscach jednocześnie. Pierwszego listopada właściciele budynków powinni więc zastosować specjalistyczne preparaty pomagające w walce z gryzoniami.

Warto pamiętać, że także poza wyznaczonymi terminami kolejnych etapów deratyzacji, właściciele i zarządcy budynków powinni stosować takie preparaty, jeżeli odnotują pojawienie się szczurów w okolicy budynku.

Newsy z Wrocławia znajdziesz też na stronie wro.com.pl