Do poniedziałku trwa głosowanie na WBO 2021

Wrocławski Budżet Obywatelski – ostatnia szansa na oddanie głosów!

Co roku Wrocławianie mogą zdecydować o wyborze projektów, na które przeznaczone zostaną finanse z miejskiej kasy. Budżet Obywatelski to możliwość współudziału w rządzeniu miastem oraz sposób na kreowanie swojej okolicy. W tym roku mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mogą głosować do końca dnia 11 października.

Wrocławski Budżet Obywatelski na rok 2022

W przyszłym roku aż dwadzieścia pięć milionów złotych zostanie przeznaczonych na projekty wybrane przez mieszkańców. To bardzo wysoka suma, warto więc wziąć udział w głosowaniu i zdecydować, na co miasto przeznaczy tak znaczące środki.

W poprzednich latach można było zaobserwować pewną tendencję. Około 50% mieszkańców miasta zagłosowało dopiero w ciągu ostatnich 2-3 dni. Ten czas właśnie nadszedł, gdyż koniec głosowania urzędnicy zaplanowali na 11 października. W poniedziałek swój głos można oddać do 23:59 na stronie internetowej lub osobiście – wrzucając papierowy formularz do urny.

Wrocławianie mogą więc głosować na jeden projekt ogólnomiejski oraz jeden mniejszy – lokalny.

Do oddania ważnego głosu wystarczy być mieszkańcem Wrocławia. Zameldowanie we Wrocławiu nie jest konieczne.. Również polskie obywatelstwo nie jest wymagane Głosować można niezależnie od wieku – ważny głos oddadzą także dzieci.

Do głosowania została stworzona strona Budżetu Obywatelskiego.

Mieszkańcy, którzy chcieliby oddać głos tradycyjną metodą, mogą zrobić to w jednym z Urzędów Miasta we Wrocławiu:

  • pl. Nowy Targ1-8
  • ul. Zapolskiej 4
  • Al. Kromera 44
  • ul. Bogusławskiego 8 i 10

w godzinach pracy urzędów.

Ze względu na dużą liczbę mieszkających we Wrocławiu osób pochodzących z Ukrainy, miasto przygotowało dla nich specjalną stronę. Chętni mogą tam zagłosować w języku ukraińskim.

Dotychczasowe projekty zrealizowane z WBO

W poprzednich latach Wrocławski Budżet Obywatelski cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wrocławianie docenili możliwość wyboru jednego z projektów.

Dotychczas wiele projektów powstało właśnie dzięki wsparciu finansowym Budżetu Obywatelskiego.  To między innymi parki, remonty osiedlowych uliczek, budowa placów zabaw, czy budowa nowych ścieżek rowerowych.

Najciekawsze projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2021

Jednym z najciekawszych projektów, na który można oddać w tym roku swój głos jest Park Mieszczański. To duży teren zielony służący do rekreacji, aktywności fizycznej i zabawy. Park zostanie zlokalizowany na Kępie Mieszczańskiej.  Innym parkiem, którego rozbudowa mogłaby zostać sfinansowana z WBO w 2022 roku jest Park Henrykowski. To położony między Tarnogajem, Hubami i Przedmieściem Oławskim park chętnie odwiedzany przez lokalną społeczność. Koszt modernizacji to dwa miliony złotych.

Jeden z projektów zakłada przeprogramowanie sygnalizacji świetlnych na kilku wrocławskich skrzyżowaniach. Celem jest poprawa bezpieczeństwa. Inne ustawienie cyklu świateł powodowałoby spowolnienie ruchu samochodów. Ponadto w momencie braku samochodów na drodze, piesi mieliby stale zapalone zielone światło.

Dla wielu osób możliwość szybkiego dojazdu z miejsca zamieszkania do centrum jest bardzo istotna. Dla nich przygotowano więc projekt „autobusem po torach. W ramach projektu trasy autobusowe będą częściowo poprowadzone istniejącymi torowiskami. Dzięki temu autobusy nie stałyby w korkach. Z tej zmiany skorzystaliby mieszkańcy Jagodna, Księża i Brochowa.

Innym ciekawym projektem jest plac zabaw, gdzie dzieci mogłyby bawić się i uczyć. Park Doświadczeń przy przedszkolu na ul Dembowskiego 37 miałby składać się z wielu przyrządów wspomagających doznania sensoryczne i pokazujących działanie fizyki.