Wrocławski Maraton Czytelniczy świętuje swoje 10-lecie: wspólne czytanie "Piękni dwudziestoletni" Marka Hłaski

Za nami już 9 edycji Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego, a przed nami jubileuszowa, dziesiąta. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego miłośnicy literatury spotykają się na wspólnym czytaniu, odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września. Tym razem uczestnicy zanurzą się w uniwersum jednej z wybitnych książek Marka Hłaski – „Piękni dwudziestoletni”. Do udziału zgłosiło się 100 osób, w tym reprezentanci świata kultury, mediów, nauki oraz działacze samorządowi oraz z sektora organizacji pozarządowych. Miejscem tegorocznego maratonu będzie galeria Foto-Gen, pod patronatem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Pomysł na Maraton Czytelniczy narodził się spontanicznie w 2018 roku i od tamtej pory nieprzerwanie trwa. Jego inicjatorem i głównym organizatorem jest Jarosław Perduta, który z dumą podkreśla, że akcja ta to pełna oddolna inicjatywa, w której zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy działają jako wolontariusze. Głównym celem Maratonu jest promocja czytelnictwa, przypominanie o wybitnych twórcach i ciekawych tytułach. Nie mniej ważny jest także aspekt integracyjny – spotkanie w gronie osób, które łączy miłość do książek.

Formuła Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego polega na publicznym czytaniu wybranej książki bez skrótów i zmian. Każdy uczestnik otrzymuje przypisany mu fragment utworu, a całość tworzy nieprzerwaną sztafetę. Dzięki temu, w ciągu poprzednich 9 edycji, udało się przeczytać dzieła takich autorów jak Stefan Żeromski, Bruno Schulz, Olga Tokarczuk, Eliza Orzeszkowa, Michaił Bułhakow, Serhij Żadan, Marek Krajewski, Filip Zawada oraz Joanna Kuciel-Frydryszak.