Wybory na osiedlu Jagodno we Wrocławiu: Zwycięstwo Izabeli Bodnar i Koalicji Obywatelskiej

Niecodzienną sytuację zaobserwowano podczas ostatnich wyborów na wrocławskim osiedlu Jagodno. Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, zdobyła tu więcej głosów niż urzędujący prezydent Jacek Sutryk. Natomiast w wyścigu o miejsca w radzie miasta prym wiodła Koalicja Obywatelska, która zdecydowanie pokonała swoich rywali.

Biuro rady osiedlowej Jagodno, położone przy ulicy Jagodzińskiej 15, zdaje się przyciągać wielu wyborców. Podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października poprzedniego roku, ciekawość obywateli skierowana była właśnie w to miejsce. Liczne tłumy ustawiały się w kolejkach do komisji nr 149, gdzie frekwencja osiągnęła imponujący wynik 88,47%. Z kolei najwyższa frekwencja podczas ostatnich wyborów 7 kwietnia na osiedlu Jagodno została odnotowana w komisji nr 291 i wyniosła 61,30%.

Dr hab. Kamil Glinka z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego zauważa, że frekwencja była zauważalnie niższa w porównaniu do wyborów z października 2023 roku. Może to sugerować spadek „temperatury” nastrojów społecznych związanych z polityką i być oznaką mniejszego zaangażowania obywateli w głosowanie samorządowe. Dr Glinka podkreśla również, że wyjątkowo wysoki poziom frekwencji na osiedlu Jagodno podczas wyborów parlamentarnych może być trudny do powtórzenia. Dodatkowo wybory samorządowe często są postrzegane jako mniej istotne od parlamentarnych, co może tłumaczyć niższy poziom frekwencji.

Wyniki wyborów na osiedlu Jagodno znacznie różniły się od ogólnych trendów we Wrocławiu. Wszystkie komisje na Jagodnie dały zwycięstwo Izabeli Bodnar. W przypadku komisji nr 292 kandydatka Trzeciej Drogi zdobyła 47,58% poparcia, podczas gdy Jacek Sutryk uzyskał jedynie 24,70% głosów. Mimo że w innych komisjach przewaga Bodnar była nieco mniejsza, to jednak stale widoczna. Sutryk najlepszy wynik osiągnął w komisji nr 147, gdzie zdobył 32,19% głosów, natomiast Bodnar uzyskała tu 40,93% poparcia.