Wymiana instalacji elektrycznej

Jakie awarie instalacji elektrycznej występują najczęściej? Kiedy warto postawić na modernizacje instalacji elektrycznej? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a odpowiemy w nim na Twoje pytania.

Najczęstsze awarie i usterki elektryczne w mieszkaniu

Zastanawiasz się jakie awarie instalacji elektrycznej występują w mieszkaniach najczęściej? Wybicie bezpieczników jest to jedna z najczęstszych usterek elektrycznych, jaka może się nam przydarzyć. Przyczyną może być kilka problemów, w tym chociażby przeciążenie instalacji elektrycznej poprzez podłączenie zbyt wielu urządzeń jednocześnie w tym samym pomieszczeniu lub podłączenie urządzenia z uszkodzonym przewodem w styku. W przypadku konieczności całkowitej wymiany wtyczek należy poprosić o pomoc doświadczonego elektryka, gdyż wymaga to wiedzy, precyzji i odpowiednich umiejętności. Kolejną częstą awarią w mieszkaniach i domach jednorodzinnych jest uszkodzone gniazdko. Ta usterka elektryczna jest spowodowana nieostrożnym użytkowaniem urządzenia. Większość z nas nie raz znalazła się w sytuacji, w której podczas weekendowego sprzątania, a dokładniej odkurzania, urządzenia nagle przestały działać, co było – jak się później okazało – przypadkowym odłączeniem przewodu od przewodu. Bardzo często zapominamy o tym jak krótki może być przewód podłączony do prądu, a silne pociągnięcie często powoduje oderwanie gniazdka od ściany. Wtedy lepiej poczekać z użytkowaniem do czasu naprawy, bo inaczej może dojść do poważnej awarii. Jedną z częstych awarii instalacji elektrycznej są również zepsute włączniki. Przyczyną błędu może być sam zepsuty przełącznik, w takim przypadku wystarczy go wymienić na nowy i problem zostanie rozwiązany. Sytuacja wygląda znacznie gorzej gdy usterka pojawiała się nieco „głębiej”, na przykład w wyniku uszkodzenia jednego z kabli. Wymaga wtedy znacznie więcej czasu i pracochłonnych napraw, które mogą naruszyć konstrukcję ścian i również sufitu.

Elektryk Wrocław z pewnością poradzi sobie z każdym typem awarii dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom oraz doświadczeniu. Niestety prace elektryczne w większości przypadków nie należą do tych, które można wykonać na własną rękę. Próbując rozwiązać te problemy bez doświadczenia – ryzykujemy zarówno swoim zdrowiem, jak i życiem.

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko awarii instalacji elektrycznej?

Niebezpieczne działania, które mają bardzo zły wpływ na obecny stan instalacji elektrycznej to nie tylko niewłaściwe użytkowanie kabli, ale także zaniedbywanie konserwacji, kupowanie sprzętu niskiej jakości, samodzielne instalowanie lub modyfikowanie rzeczy oraz dobór niewłaściwych zabezpieczeń. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia możemy wyrządzić znacznie więcej szkód. Jeśli chodzi o instalacje elektryczne, najważniejsze jest, aby zrobić je dobrze. Jeśli na tym etapie coś zostanie zrobione źle, może to później mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa, a nawet zdrowia i życia członków rodziny oraz innych domowników. Dlatego bardzo ważne jest, aby montaż wykonał fachowiec, który posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie, a przede wszystkim uprawnienia. Nigdy też nie próbuj samodzielnie naprawiać usterek. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia usterek, ważna jest również dbałość o konserwację instalacji i jej okresowe przeglądy oraz codzienna edukacja konsumentów w zakresie prawidłowego użytkowania przewodów, gniazd i urządzeń. Zarówno w kontekście naprawy wszelkich awarii instalacji elektrycznych jak i w kontekście weryfikacji ich obecnego stanu – usługi elektryczne Wrocław stoją przed Tobą otworem!

Wymiana instalacji elektrycznej – kiedy jest wymagana?

W jakich sytuacjach wymagana jest wymiana instancji elektrycznej? Remont domu lub mieszkania to z pewnością idealny czas na modernizację instalacji elektrycznej. Aluminiowe przewody i przestarzałe rozwiązania nie radzą sobie ze wzrostem liczby odbiorników wpinanych do gniazdek. Technologia rozwija się z roku na rok, a każdy z nas korzysta z coraz większej ilości urządzeń elektrycznych w swoim mieszkaniu. Małe zwarcie w instalacji może nie tylko uszkodzić sprzęt, ale także spowodować ryzyko porażenia prądem. W domach podłączamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, które są bardziej wrażliwe na przepięcia i jakość dostarczanej energii. Jeśli jest to budynek mający ponad 30 lat, jego instalacja elektryczna powinna być dostosowana do obowiązujących norm aby sprostać takim zadaniom. Wadliwa instalacja elektryczna może spowodować zwarcie, porażenie prądem, a nawet pożar. Jeżeli stan przewodów, paneli elektrycznych czy puszek przyłączeniowych nie jest zadowalający – instalacje elektryczne należy zmodernizować jak najszybciej i przystosować je do obecnych wymagań. Problemy pojawiają się również w nowym budownictwie, gdy lokalizacja gniazd lub wtyczek jest źle zaplanowana lub jest ich zbyt mało. Tym samym konieczność wymiany instalacji elektrycznej nie odnosi się tylko i wyłącznie do starych budynków, ale również i do nowych, gdzie dość często zrobione instalacje pozostawiają wiele do życzenia. Dobrą praktyką jest skorzystanie z bezpłatnej konsultacji z jednym z Wrocławskich elektryków. Można odwiedzić np witrynę https://twoj-elektrykwroclaw.pl/ i umówić wizytę.