Z termowizją po oszczędności?

W dzisiejszych czasach, gdy ceny energii rosną z roku na rok, mieszkańcy domów jednorodzinnych starają się znaleźć różne sposoby na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem swojego gospodarstwa. Jednym z rozwiązań, które może pomóc w osiągnięciu tego celu, są badania termowizyjne. Mogą one być wydatkiem – czy też raczej inwestycją – pozwalającą na zidentyfikowanie niepotrzebnych wydatków, a w konsekwencji na ich ograniczenie.

Szukamy oszczędności

Każdy właściciel domu jednorodzinnego z pewnością zastanawia się, w jaki sposób można zmniejszyć koszty utrzymania swojego gospodarstwa domowego. Oszczędności można osiągnąć na wiele sposobów –  poprawa izolacji cieplnej budynku, instalacja energooszczędnych systemów grzewczych czy oświetleniowych, minimalizowanie strat ciepła. Wybór odpowiednich rozwiązań zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych każdego właściciela. Najprościej jest oczywiście uwzględnić takie energooszczędne rozwiązania już na etapie projektu i wykonawstwa, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego na inwestycję w oszczędzanie decydują się właściciele każdego rodzaju budynków – tych pamiętających PRL, zwanych kostkami, i tych nisko-emisyjnych, jakie budowane są obecnie. Taka inwestycja mocno podnosi koszt budowy domu, a z uwagi na problemy z dostępnością kredytów część osób będzie zmuszona przesunąć je na późniejszy okres. Wydaje się jednak, że to właśnie one powinny być priorytetem – zamiast na rekuperacji, dobrych oknach czy solidnej izolacji lepiej oszczędzić (czy przesunąć moment wykonawstwa) na innych wydatkach związanych z domem i jego otoczeniem.

Wydatki na energię mogą zrujnować?

Tegoroczny sezon grzewczy przyniósł prawdziwą falę paniki, związaną z podwyżkami cen wszystkich nośników energii. Nic nie wskazuje, by ten trend mógł się trwale odwrócić w najbliższych latach.  Dobrze ocieplony dom pozwala na utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania. Warto również zainwestować w nowoczesne okna i drzwi o wysokim współczynniku izolacji termicznej, które minimalizują straty ciepła (https://termocent.com/straty-ciepla/). Inwestycja w energooszczędne systemy grzewcze oraz wentylacyjne o wysokiej sprawności energetycznej również przyczynia się do oszczędności na energii. Przykładami takich systemów mogą być pompy ciepła, panele słoneczne, czy rekuperatory. Dzięki nim koszty ogrzewania domu oraz wody użytkowej mogą zostać znacznie obniżone. Inne systemy, jak właśnie np. wykorzystujące tzw. szarą wodę, są jeszcze w powijakach, ale panele stały się już standardem – nawet mimo niekorzystnych zmian w sposobie rozliczania nadwyżek produkowanej energii.

Bardzo pomocne są także systemy automatyzacji, czyli wprowadzające rozwiązania typu smart home. Sterowanie roletami, uwzględniające kąt padania promieni słonecznych, możliwość zdalnego wyłączenia ogrzewania w danym pomieszczeniu czy też ustawienia wyższej temperatury dopiero na moment powrotu do domu, czujki ruchu i zmierzchowe – każdy z tych elementów przyczynia się do obniżenia kosztów utrzymania domu. Ale nie same inwestycje czynią oszczędności….

Termowizja – sprawdź, gdzie możesz oszczędzić

Zarówno identyfikowanie możliwych strat ciepła, jak i monitorowanie skuteczności wprowadzonych inwestycji w mniejsze wydatki na energię, może być przeprowadzone dzięki termowizji. Badania termowizyjne wykonuje się zarówno kupując dom stary, jak i nowy – nawet taki, który ma aktualne świadectwo energetyczne. Warto je zrobić również na kolejnych etapach prac ociepleniowych, by upewnić się, że izolacje zostały położone zgodnie ze sztuką, mają zachowaną ciągłość i będą spełniać swoją funkcję. Proces polega na obrazowaniu budynku w podczerwieni, dzięki czemu na zdjęciach czy filmach ukazują się miejsca, przez które dochodzi do strat ciepła. To z kolei jest krokiem do ich eliminacji i wprowadzenia rozwiązań, pozwalających oszczędzić na wydatkach na energię.