Brak nauczycieli we Wrocławiu: ponad 150 wakatów w przedszkolach

Z niepokojącymi informacjami zwracają się dyrektorzy przedszkoli we Wrocławiu. Zaledwie dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego w przedszkolach w mieście brakuje ponad 150 pedagogów. Sytuacja jest alarmująca, gdyż nikt nie ubiega się o te stanowiska.

Według oficjalnej listy ofert pracy dostępnej dla potencjalnych kandydatów, we wrocławskich placówkach przedszkolnych jest obecnie do obsadzenia aż 156 miejsc. W skali całego Dolnego Śląska liczba ta wzrasta do prawie 300. Dyrektorzy placówek edukacyjnych przewidują, że wspomniane statystyki mogą ulec zwiększeniu. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że co roku pewna grupa pracowników oświaty rezygnuje z pracy tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Małgorzata Pijar, dyrektor Przedszkola nr 23 zlokalizowanego przy ulicy Zwycięskiej, podkreśla trudności związane z rekrutacją nowych pracowników. Szkoła poszukuje pedagogów gotowych podjąć się pracy na stanowiskach zastępczych. Niestety, żadne ze zgłoszeń nie spełnia oczekiwań dyrekcji. Kandydaci często nie posiadają wymaganych kwalifikacji. Dodatkowo, obecni nauczyciele zmagają się z problemem nadmiaru niewykorzystanego urlopu, co prowadzi do ich przemęczenia i braku czasu na regenerację.