Chcesz wywiesić flagę Polski w Dzień Niepodległości? Sprawdź kilka szczegółów

Co roku wielu Wrocławian decyduje się na wywieszenie państwowej flagi z okazji różnych oficjalnych świąt i rocznic. Dzień Niepodległości od lat wiąże się z tysiącami flag rozwieszonymi w całej stolicy Dolnego Śląska i innych polskich miastach. Aby prawidłowo wywiesić ten ważny symbol narodowy, warto znać jednak kilka szczegółów.

Kształt i proporcje flagi Polski

Rzeczpospolita Polska posiada flagę w kształcie prostokąta. Górna połowa jest biała, natomiast dolna – czerwona. Prawidłowe proporcje flagi Polski to pięć do ośmiu, flaga jest ułożona poziomo. Na polskiej fladze nie powinny znajdować się żadne dodatkowe symbole, jak biały orzeł, napisy, itp. Taka flaga może niektórym się bardzo podobać, nie jest jednak właściwą flagą Polski, której powinniśmy używać w celu upamiętnienia państwowego święta lub wydarzenia. Jedynym odstępstwem od typowej, czystej flagi Polski jest biało-czerwona flaga z godłem Polski, które powinno być umieszczone po środku białego pasa flagi. Taka flaga nadaje się jednak bardziej dla przedstawicieli dyplomatycznych lub na przykład jako oznaczenie statku.

Flaga może być umieszczona na maszcie lub na przykład na ścianie budynku. W tym drugim przypadku warto, aby flaga była zamocowana na drzewcu. Jeżeli polska flaga ma zostać powieszona pionowo (w formie wstęgi, na przykład zamocowana do ściany budynku), biała część powinna się znajdować po lewej stronie, a czerwona – po prawej.

Skąd wzięła się Polska flaga? Czy istnieje „od zawsze”?

W przeszłości Rzeczpospolita Polska najczęściej posługiwała się herbem i znakami królewskimi. To od nich wzięła się flaga, którą zaczęto stosować na początku osiemnastego wieku. Symbolem Polski od najdawniejszych czasów był bowiem biały orzeł na czerwonym tle. Orzeł dał swój kolor górnej części, a od koloru tła pochodzi czerwony dolny pas.

Wcześniej biało-czerwone barwy często stosowali władcy kraju i ich delegaci, na przykład w chorągwiach, jako tło, na którym znajdował się właśnie herm Polski.

Informacje o historii Polski znajdziesz tutaj: https://www.nieznanahistoria.pl/category/polska/