Co to jest łysienie androgenowe i jak sobie z nim poradzić?

Łysienie androgenowe jest to wrażliwość mieszków włosowych na androgeny – to najczęstsza przyczyna utraty włosów i występuje w większości u mężczyzn, rzadziej u kobiet.

Objawy łysienia androgenowego

Pierwszy objaw u mężczyzn to zwykle recesja linii włosów na skroniach i łysina na czubku głowy, natomiast u pań zwykle objawia się w postaci  przerzedzenia włosów. Łysienie androgenowe w większości przypadków wynika z uwarunkowań genetycznych. Ten typ łysienia występuje u kobiet i powinien być traktowany jako dwie odrębne choroby. Różnice dotyczą m.in. wieku, w którym pojawia się osobnik, obrazu klinicznego i częstości występowania. Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się już w wieku nastoletnim. Objawia się to cofaniem się linii na skroniach i czole, następnie proces rozpoczyna się na czubku głowy. Kobiety są również podatne na łysienie androgenowe. Przebieg choroby jest inny u kobiet niż u mężczyzn. Przerzedzanie włosów w centrum głowy w formie rozproszonej. trycholog. katowice pomoże w diagnozowaniu chorób skóry głowy i będzie umiał dopasować odpowiednie leczenie związane ze skórą głowy, a Ty znowu będziesz mógł patrzeć na zdrowe włosy.

Trycholog na wypadanie włosów

Trycholog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu chorób skóry i włosów, takich jak tłuste włosy i skóra głowy  łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca l łysienie androgenowe i przyczyny. Trycholog zajmuje się również poprawą kondycji i struktury włosów.

Wypadanie włosów jest często spowodowane zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, zaburzeniami hormonalnymi, na przykład w przysadce mózgowej lub korze nadnerczy. Jeśli rozwiniesz zbyt dużo testosteronu we krwi, włosy na skórze głowy zaczną wypadać. Wypadanie włosów może być również konsekwencją stresu, złej diety ubogiej w składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania organizmu, może być też uwarunkowane genetycznie.
Niedożywione ciało nie może produkować zdrowych włosów, a istniejące włosy stają się łamliwe.

Kiedy wybrać się do trychologa?

Najczęstszym problemem, z jakim pacjenci wybierają się do trychologa, jest nadmierne wypadanie włosów. Często są kierowane do trychologa przez osobę, która leczy choroby skóry w szerszym znaczeniu. Trycholog zajmuje się tylko chorobami skóry i posiada niezbędną wiedzę, aby zdiagnozować problem w tym obszarze ciała, wyeliminować go i przywrócić skórę głowy pacjenta w takim stanie był przed chorobą.

Inne schorzenia, w przypadku których jest preferowane od trychologa, to: łupież, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca skóry głowy. Trycholog świetnie zna się diagnozowaniu schorzeń skóry głowy i z pewnością dobierze optymalną metodę pielęgnacji włosów, która zatrzyma wypadania włosów.