Planowanie zakupu mieszkania – od czego zacząć?

Kupno nowego mieszkania to nie lada wyzwanie. Wybór lokum zależny jest od kilku ważnych czynników, m.in. sytuacji finansowej kupującego, jego aktualnych potrzeb, ale także planów na przyszłość. Zakup nieruchomości to dobre rozwiązanie m.in. dla osób, które chcą na dłużej zatrzymać się w jednym miejscu lub szukają bezpiecznej inwestycji dla swoich oszczędności. Na co należy zwrócić uwagę, planując zakup nowego lokum? Od czego zacząć? Sprawdźmy!

Kupno mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Każda osoba szukająca mieszkania, kieruje się odmiennymi priorytetami. Rodzice mogą poszukiwać miejsca spokojnego, nieopodal przedszkola i szkoły, single czy pary często starają się znaleźć mieszkanie dobrze skomunikowane np. z miejscem pracy. Wszyscy jednak biorą pod uwagę podobne czynniki. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Decydując się na dobrą praktyką jest m.in. sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego, czyli zabudowę terenu i . Dzięki temu zainteresowany kupnem dowie się, jak w przyszłości może wyglądać okolica, a także gdzie będą ulokowane np. drogi.

Ważne są także osobiste potrzeby przyszłych mieszkańców. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda dostępność komunikacji miejskiej, gdzie znajdują się uczelnie wyższe, miejsce pracy, centra handlowe, sklepy, dostęp do rozrywki typu kino, teatr, puby, placówki medyczne i inne, ważne miejsca. Inwestycje deweloperskie powstają zarówno w centrum największych miast, np. na Starym Mieście we Wrocławiu lub Dębnikach w Krakowie, jak i  na ich obrzeżach, np. wrocławskim Zakrzowie.

Nie można zapomnieć również o samym mieszkaniu – ważna jest m.in. kwestia nasłonecznienia i usytuowania względem stron świata. Należy zastanowić się, jaka wielkość lokum oraz liczba pokoi będzie dla przyszłych mieszkańców wystarczająca. Warto myśleć przyszłościowo. Mimo, że w danej chwili pokój z kuchnią jest rozwiązaniem optymalnym, za parę lat może okazać się, że lokum jest jednak nieco za małe.

Nowe mieszkania od dewelopera często posiadają liczne udogodnienia dla mieszkańców. Wśród nich warto wymienić np. plac zabaw dla dzieci, monitoring, siłownia terenowa czy zielone patio, gdzie będą mogli spędzić czas podczas pięknej pogody, nie oddalając się przy tym od domu.

Zakup mieszkania – pierwsze kroki

Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć poszukiwanie mieszkania, jest określenie maksymalnego budżetu i dostosowanie do niego swoich możliwości. Należy też sprecyzować, czy wybrane lokum ma pochodzić z rynku wtórnego, czy też ma to być nowe mieszkanie od dewelopera. Możliwości kupującego zależą również od formy płatności – nabycia za gotówkę bądź skorzystania z kredytu hipotecznego.

Jeśli zdecydowałeś się na zakup inwestycji deweloperskiej na kredyt, zapoznaj się z warunkami, które oferują banki. W placówce dowiesz się, jak wygląda oferta oraz co musisz przygotować, aby móc otrzymać tę formę finansowania. Najlepiej będzie jednak, jeśli zasięgniesz opinii profesjonalisty, czyli doradcy kredytowego. Wykona on analizę porównawczą i podpowie, które zaproponowane przez banki oferty są najbardziej korzystne.

Jak kupić mieszkanie? Najważniejsze formalności

Nie zapomnij, że kupno mieszkania wiąże się z kilkoma istotnymi formalnościami. Wśród nich wymienić należy wieczystej (w momencie, gdy kupujący korzysta z kredytu), deklaracji podatkowej w Urzędzie Miasta (przy przeprowadzce z innej miejscowości), a także zapłacenie w Urzędzie Skarbowym podatku związanego z czynnościami cywilnoprawnymi. Najważniejsze jednak jest podpisanie umowy zakupu, czyli aktu notarialnego, który stanowi potwierdzenie prawa do nieruchomości, daje możliwość jej legalnego użytkowania lub sprzedania.

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Kraków i Wrocław to metropolie, w których każdy zainteresowany znajdzie ofertę w sam raz dla siebie. Odpowiednie lokum dla amatorów ciszy i zieleni? Apartament w centrum miasta? Zapoznaj się z propozycjami wiodących deweloperów i odkryj inwestycje, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania.