Czy Jacek Sutryk ma szansę na reelekcję?

Nastroje związane ze zbliżającą się drugą turą wyborów samorządowych są bardzo gorące. Choć w niektórych miastach kandydaci na prezydentów czy burmistrzów już w pierwszej turze zapewnili sobie zwycięstwo, to w innych walka o rządy dalej jest zacięta. We Wrocławiu toczy się ona między Jackiem Sutrykiem i Izabelą Bodnar.

Zaskakujący wynik wyborów we Wrocławiu. Co dalej z prezydenturą Sutryka?

Jacek Sutryk został wybrany na prezydenta Wrocławia podczas ostatnich wyborów samorządowych w roku 2018. Udało mu się to w pierwszej turze – otrzymał wtedy wynik 50,2%. Tegoroczny marsz do urn nie przyniósł już tak zadowalającego wyniku. Sutryk nadal co prawda jest liderem, ale już z wynikiem wynoszącym jedynie 34,3%. W drugiej turze zmierzy się z kandydatką Polski 2050, Izabelą Bodnar, która otrzymała 29,8% głosów.

Czy Sutryk ma się czego obawiać? Różnica wyników między nim a Bodnar to zaledwie kilka punktów procentowych. Przekonanie takiej części wrocławian do siebie nie wydaje się z pozoru zadaniem trudnym, zwłaszcza że Bodnar nie musi sięgać po cały elektorat innych kandydatów ani nawet po większość z nich – wystawiony przez PiS Łukasz Kasztelowicz zyskał wynik na poziomie 19,7%, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Jerzy Michalak – 8%, a Robert Grzechnik z Konfederacji miał poparcie 5,4% wyborców. Teoretycznie więc Bodnar może od każdego z kandydatów odrzuconych w pierwszej turze podebrać zaledwie małą część wyborców. Są to wyborcy raczej prawicowi, co być może będzie miało wpływ na poparcie przez nich raczej kandydatki Trzeciej Drogi niż centrowoliberalnego Sutryka.

Jacek Sutryk vs Izabela Bodnar – kto będzie rządził Wrocławiem?

Wynik drugiej tury wyborów we Wrocławiu jest trudny do przewidzenia. Ewentualne wyniki można obstawiać na stronie: https://betfan.pl/lista-zakladow/rozrywka/polityka/wroclaw-wybory-prezydenta-2024/593555. Eksperci wskazują na fakt, że spora część wyborców jest niezadowolona z kończącej się właśnie pierwszej kadencji rządów Jacka Sutryka. Z drugiej strony Wrocław wskazywany jest jako jeden z bastionów wyborczych Koalicji Obywatelskiej – ta formacja ma w tym mieście naprawdę wielu zwolenników. Głosujący na KO nie popierają jednak Sutryka jednoznacznie, choć ten miał wsparcie tego ugrupowania w poprzednich wyborach. Na ten moment Koalicja Obywatelska nie poparła żadnego z kandydatów – mogłoby to z resztą spowodować konflikt między nią a Trzecią Drogą, z którą tworzy rząd w Warszawie.

Zarówno z Sutrykiem, jak i Bodnar związane są kontrowersje, które mogą spowodować odpływ wyborców. Sutryk zdobył wykształcenie na Collegium Humanum, uczelni, której rektor miał mieć powiązania ze światkiem przestępczym i wydawać fałszywe certyfikaty MBA. Tymczasem mąż Izabeli Bodnar niedawno usłyszał zarzuty prokuratorskie związane z korupcją w branży odpadowej. Jak te wydarzenia wpłyną na wyniki drugiej tury we Wrocławiu? Może część nieprzekonanych wyborców „zagłosuje nogami” i w ogóle do urn nie pójdzie? Legalny internetowy bukmacher Betfan pozwala obstawiać zarówno, kto zwycięży, jak i frekwencję podczas wyborów w stolicy Dolnego Śląska.