Ogród Japoński we Wrocławiu otwarty do końca października

Do końca października można odwiedzać Ogród Japoński

Już od ponad stu lat wrocławianie odwiedzają to unikatowe miejsce. Ogród Japoński to nie tylko pochodzące z Kraju kwitnącej Wiśni  rośliny. To pokazanie innego stylu życia i możliwość przeniesienia się w zupełnie inną część świata.

Długa historia tego miejsca – poznajmy ją

Ogród Japoński położony jest w malowniczym Parku Szczytnickim. Kilka innych atrakcji Wrocławia znajduje się w jego najbliższym sąsiedztwie. To chętnie odwiedzane wrocławskie ZOO, Hala Ludowa z Iglicą, czy fontanna multimedialna na Pergoli.

Powodem zaprojektowania i stworzenia Ogrodu Japońskiego była odbywająca się w 1913 roku Wystawa Ogrodnicza. To część wielkiego wydarzenia, jakim była Wystawa Światowa – w związku z nią powstał między innymi cały kompleks Hali Stulecia zaprojektowany przez Maxa Berga. Przygotowania do Wystawy Ogrodniczej trwały kilka lat, a wisienką na torcie okazał się orientalny ogród. Prace nad Ogrodem Japońskim trwały już od 1909 roku, ukończenie go zajęło więc aż cztery lata. Ogród powstał wokół stawu znajdującego się w Parku Szczytnickim.

Po wojnie Ogród Japoński  zatracił nieco swój wcześniejszy blask, nadal był jednak miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta. Na renowację obiektu miasto zdecydowało się w 1995 roku. Urząd Miasta zdecydował się powierzyć popiekę nad projektem lokalnemu architektowi. Pochodzący z Tokyo profesor Nishikawa nadzorował więc prace. Nowe otwarcie miało miejsce w maju 1997 roku. Niestety, już wkrótce Ogród Japoński miał się znaleźć pod wodą – ze względu na nadejście „powodzi tysiąclecia”. Ogród stał pod wodą przeze kilka tygodni i uległ kompletnemu zniszczeniu. Miasto zdecydowało się ponownie wykonać renowację tego kultowego dziś miejsca.  W 19999 roku ponownie został oddany do użytku mieszkańców Wrocławia oraz turystów.

Co znajduje się w Ogrodzie Japońskim?

Wrocławski ogród to prawdziwy unikat w skali europejskiej. Z dużą starannością projektanci oddali tu bowiem japoński klimat. Ogród nawiązuje do podobnych miejsc w Kraju Kwitnącej Wiśni, które są dostępne publicznie. Jego umiejscowienie wokół stawu powoduje, że nawiązuje do ogrodów wodnych.

W Ogrodzie Japońskim znajduje się kilka ciekawych zabudowań. To między innymi most wiodący przez staw, most łukowy oraz pawilon herbaciany. Wszystko jest zbudowane w oryginalnym, egzotycznym stylu.

Głównym elementem każdego ogrodu są oczywiście rośliny. Nie inaczej jest w przypadku wrocławskiego Ogrodu Japońskiego. Nad stawem górują kasztanowce i wysokie dęby. W sumie w ogrodzie jest prawie 300 drzew, na które składają się gatunki występujące w Polsce i Japonii (platany, jesiony, itp). W Ogrodzie odwiedzający zobaczą ponad 50 gatunków różaneczników oraz stuletnie cisy. Około setka roślin jest typowo azjatyckich, z czego część występuje naturalnie jednak tylko w Japonii – to najcenniejsze okazy Ogrodu Japońskiego. Kolejna grupę stanowią rośliny żyjące w stawie.

Ciekawe opisy znajdują się w wielu miejscach na terenie Ogrodu. Warto więc święcić chwilę na zapoznaniu się z informacjami na temat szczegółów Ogrodu Japońskiego.

Informacje dla odwiedzających

Ogród Japoński we Wrocławiu funkcjonuje od pierwszego dnia kwietnia do końca października.

Godziny otwarcia: od 9:00 do 19:00.

Bilety do kupienia w kasie znajdującej się przy wejściu (główna brama) kosztują 10zł (normalny i 6zł (ulgowy. Posiadacze karty/aplikacji Nasz Wrocław kupią jednak bilety w niższej cenie (8zł i 4,5zł).

Adres Ogrodu Japońskiego: ul. Adama Mickiewicza 1, 51-618, Wrocław

Uwaga! Obecnie także w tym miejscu obowiązuje limit liczby odwiedzających znajdujących się jednocześnie w ogrodzie – maksymalnie sto osób.