Drewno jako wszechstronny materiał konstrukcyjny – poznaj najciekawsze zastosowania w domu i w ogrodzie

Drewno od zarania dziejów było jednym z najbardziej powszechnych materiałów wykorzystywanych przez człowieka. Chociaż zastosowanie stali, betonu czy żelaza przyniosło znaczny postęp w budownictwie, drewno nigdy nie straciło na popularności. W rzeczywistości liczba drewnianych domów na świecie może zaskoczyć wielu czytelników.

Szkocja czy Stany Zjednoczone są liderami w budownictwie drewnianym? W rzeczywistości udział drewna w nowym budownictwie mieszkaniowym, zarówno całkowitym, jak i częściowym, może przekraczać 60% w Japonii, 70% w Szkocji i 85% w Stanach Zjednoczonych.

Mimo tej popularności, w krajach naszego regionu powszechne jest kojarzenie drewnianego budownictwa mieszkaniowego z niską jakością, niskim budżetem lub małymi projektami. Ten stereotyp nie jest prawidłowy. W ostatnich dekadach przemysł drzewny rozwinął się dzięki rozwojowi nowych technologii i materiałom, które są dostępne w Drewnohurt, co pozwoliło na powszechne zastosowanie drewna w budownictwie. Oto, jakie zastosowanie ma drewno w domu i w ogrodzie.

Zastosowanie drewna w domu

Elewacje wykonane z desek

Coraz więcej osób decyduje się na drewniane elewacje w swoich domach i wcale się temu nie dziwimy. Drewno jest bardzo uniwersalnym materiałem naturalnym, o doskonałych właściwościach technicznych, który wnosi elegancję do otoczenia. Drewno jest materiałem w 100% nadającym się do recyklingu i ekologicznym.

Musimy pamiętać, że elewacje wykonane z desek elewacyjnych są narażone na różne warunki atmosferyczne, dlatego konieczne jest zastosowanie odpornego i trwałego drewna, zwłaszcza ze względu na wpływ słońca, wody oraz ewentualnych grzybów i owadów. Elewacje drewniane charakteryzują się dużą wszechstronność, ponieważ mogą być wykonane w prawie każdym kształcie.

Drewniany szkielet domu

Drewnem zwykle stosowanym w konstrukcji drewnianej jest drewno iglaste. Elementy konstrukcji drewnianego szkieletu domu są następujące:

  • Więźba dachowa – jest to drewniany stelaż, którego zadaniem jest przenoszenie obciążenia pokrycia dachowego i własnego na konstrukcję ścian budynku.
  • Deski – deska jest podstawowym elementem w dzisiejszym budownictwie mieszkaniowym o konstrukcji drewnianej. Stosuje się ją w płytach stropowych, dachach i ścianach.
  • Połączenia elementów konstrukcyjnych – połączenia, które wykonuje się w tego typu konstrukcjach, charakteryzują się prostotą koncepcji i szybkością wykonania, a także oznaczają, że narzędzia do wykorzystania na budowie są ograniczone do minimum.

Podłogi drewniane

Istnieją nieskończone możliwości, jeśli chodzi o wybór materiału na podłogę. Obecnie jednym z wykończeń, które nadal jest bardzo popularne w projektach aranżacji wnętrz, jest podłoga wykonana z drewnianych desek dzięki wielu korzyściom, które oferuje. Drewniane podłogi są naturalne, dekoracyjne, wydajne, trwałe i zrównoważone. Wybór drewna oznacza wybór podłogi, która wniesie ciepło i komfort do Twojego domu.

Blaty drewniane

Blaty drewniane niewątpliwie przyciągają wzrok. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jaki rodzaj drewna można zastosować i jak je konserwować. Blaty drewniane charakteryzują się doskonałą estetyką. Blat wykonany z tego materiału nadaje kuchni i innym obszarom roboczym, elegancji, naturalności i stylu. Kolejną jego zaletą jest to, że można go personalizować za pomocą lakierów i lakierobejc. Blatom drewnianym można również nadawać różne kształty. Są również bardzo trwałe, łatwe do czyszczenia i dezynfekcji.

Zastosowanie płyt drewnianych i sklejek

Sklejka jest wynikiem połączenia wielu sprasowanych i sklejonych fornirów naturalnego drewna, których głównymi cechami są lekkość, wytrzymałość i stabilność. Forniry, pozyskiwane z pni drzew za pomocą dużych maszyn, są sklejane tak, aby włókna były do siebie prostopadłe, dzięki temu uzyskuje się wysokiej jakości, idealnie płaski i skalibrowany materiał.

Sklejka jest bardzo uniwersalna. Oto niektóre z jej najczęstszych zastosowań.

  • Okładziny ścienne do celów dekoracyjnych z twardego drewna lub do celów ukrytych, gdzie stosuje się sklejkę gorszej jakości.
  • Produkcja mebli, takich jak stoły, krzesła lub półki.
  • Zastosowania budowlane, takie jak pokrycia dachowe, szalunki, obudowy, rusztowania, podkłady lub formy do betonu.
  • Jest to idealny materiał na ukrycie krzywych powierzchni.

Zastosowanie drewna w ogrodzie

Zadaszenia tarasowe

Zadaszenia tarasowe są definiowane jako przestrzeń architektoniczna, która jest otwarta po bokach i zamknięta u góry, oraz połączona z budynkiem. Istnieje wiele rodzajów zadaszeń tarasowych i materiałów, z których mogą być zbudowane. Jeśli jednak chcesz nadać swojemu ogrodowi osobowość i ciepłą atmosfer, radzimy użyć drewna do jego wykonania. Drewno w tym przypadku jest materiałem uniwersalnym, za pomocą którego można wykonać dowolny projekt, od najbardziej rustykalnego do najbardziej nowoczesnego i łatwego w obróbce. Dodatkowo warto wspomnieć o wysokiej trwałości drewna.

Konstrukcje z drewna klejonego warstwowo

Belki z drewna klejonego warstwowo są wykonane przy użyciu nie mniej niż czterech drewnianych lameli, które są sklejone w poziome odcinki, których ziarno jest ułożone wzdłuż.  Gatunki drewna najczęściej wykorzystywane do produkcji belek to świerk i sosna, następnie dąb i kasztanowiec, a na końcu iroko, buk i jesion.

Belki z litego drewna miały kiedyś ograniczenia wymiarowe, które zostały pokonane dzięki belkom z drewna klejonego i dziś można znaleźć duże konstrukcje drewniane, zarówno proste, jak i zakrzywione. Zastosowania belek z drewna klejonego warstwowo są bardzo różnorodne. Można budować małe i średnie konstrukcje, takie jak wiaty, altany i place zabaw w ogrodzie. Można je również wykorzystać, jako dekoracyjne belki stropowe.

Wykładanie nawierzchni tarasowych deskami drewnianymi

Wielką zaletą drewnianej podłogi jest to, że doskonale komponuje się z każdym wystrojem. Niezależnie od tego, z jakiego drewna jest wykonana. W każdym przypadku ważne jest, aby upewnić się, że została poddana obróbce ciśnieniowej z użyciem środka konserwującego. Dzięki temu będzie ona dłużej służyć w każdym klimacie. Przed ułożeniem desek należy upewnić się, że miejsce jest idealnie równe i że drewno nie ma bezpośredniego kontaktu z ziemią; w ten sposób można uniknąć ryzyka gnicia.

Pergole w ogrodzie

Pergola to świetny sposób na dodanie odrobiny elegancji do ogrodu. Zapewnia również miłe miejsce do odpoczynku i korzystania z dobrej pogody. Wąska, wydłużona pergola, jest idealna do zacienienia ścieżki ogrodowej. Istnieje kilka rodzajów drewna, które można wykorzystać. Sosna jest dość przystępna, ale będziesz musiał lakierować ją co dwa lata, jeśli chcesz, aby była trwała. Kasztan i akacja są bardzo popularne ze względu na ich piękny rustykalny wygląd, ale nie są łatwe do utrzymania, ponieważ łatwo pękają. Drewno tekowe i iroko są najbardziej odporne i najmniej podatne na gnicie, a ponadto z czasem nabierają pięknej, szarawej patyny. Konserwacja w tym przypadku ogranicza się do nakładania przynajmniej raz w roku specjalnego oleju do drewna tropikalnego, np. oleju tekowego lub lnianego.

Grządki na warzywa

Bardzo zdrowym i jednocześnie bardzo dekoracyjnym pomysłem jest posiadanie własnego ogródka warzywnego w ogrodzie. Z drewnianych desek można wykonać przepiękne grządki w krótkim czasie. Możesz wypełnić je aromatycznymi roślinami lub małymi warzywami, takimi jak szpinak, sałata itp.

Jeśli szukasz wysokiej jakości drewnianych materiałów, z których można wykonać wszystkie powyżej wymienione konstrukcje i wiele więcej, to polecamy Drewnohurt. Możliwy jest zakup zarówno w detalu, jak i w hurcie. Czym wyróżnia się Drewnohurt? Przede wszystkim gwarancją jakości i bogatą gamą produktów na każdą kiszeń. Firma zajmuje się również usługami takimi jak: montaż podbitek dachowych, zadaszeń tarasowych, domków ogrodowych, czy elewacji drewnianych.

DREWNOHURT Sp. z o.o.
ul. Hurtowa 1
55-020 Żórawina
Dolny Śląsk

Telefon: +48 534-649-316
E-mail: [email protected]