Ekspansja drogi ekspresowej S8: nowe odcinki docierają aż do Kłodzka

Rozszerzenie drogi ekspresowej S8, obejmujące budowę trzech nowych odcinków, jest już na horyzoncie. Obecnie ta popularna trasa rozciąga się od Białegostoku do Wrocławia, prowadząc przez Łódź i Warszawę, ale już niedługo jej zasięg ma się poszerzyć do granic Kłodzka na Dolnym Śląsku. Wstępne rozmowy z mieszkańcami okolicznych miejscowości, takich jak Kobierzyce, Kąty Wrocławskie i Sobótka, już się rozpoczęły.

Całkowita długość dodatkowych odcinków wynosi 32,5 km, co znacznie rozszerzy obecną trasę S8, wykorzystywaną m.in. na trasie Wrocław – Warszawa. Tym razem skoncentrujemy się na segmencie prowadzącym do Kłodzka – to tam planowane jest ostateczne zakończenie drogi S8.

Trzy firmy – STRABAG, PORR i Budimex – zostały wybrane do realizacji projektu. Ich obowiązki obejmują opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych opinii (w tym od lokalnej społeczności), przeprowadzenie prac budowlanych i uzyskanie zezwoleń na użytkowanie drogi. Oczekuje się, że cały projekt zostanie zakończony we wrześniu 2027 roku, a jego koszt szacowany jest na około 1 miliard złotych.