Groby Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim będą odrestaurowane!

Na Cmentarzu Osobowickim znajduje się kilkanaście kwater honorowych Żołnierzy Wyklętych. Każdy kto odwiedzał to miejsce, widział jak bardzo niszczeje i jest w coraz gorszym stanie. Instytut Pamięci Narodowej dopiero po interwencji dziennikarzy postanowił zająć się tą sprawą.

Na Cmentarzu Osobowickim pochowano ciała osób, na których wykonano wyroki śmierci w więzieniu przy ulicy Klęczkowskiej. Były to ofiary terroru komunistycznego, które zostały pochowane ze wszystkimi honorami. Niestety wraz z upływającym czasem, kwatery zostały zniszczone. Na tyle, że tu nie pomoże renowacja, a raczej przebudowa całego obiektu. Całość obiektu nie jest właściwie opisana, co wprowadza pewnie dysonans informacyjny. Nie wiadomo do końca, ile ciał jest pochowanych w tym miejscu.

Sprawa remontu była wielokrotnie zgłaszana, jednak nigdy nie zrobiono nic prócz zapewnień o gotowości przystąpienia do działania. Dopiero po interwencji i śledztwie lokalnych wrocławskich mediów, głos zabrał wrocławski IPN. Zgodnie z nowymi ustaleniami, całością zajmie się lokalny oddział IPN i już przygotowuje plany działania na najbliższe miesiące.