Kiedy rozpocząć sadzenie ziemniaków?

Ziemniaki to jedne z bulw chętnie używanych w polskich domach. Statystycznie co roku krajowe zbiory ziemniaka sięgają około 8 mln ton. Jednak aby jego uprawa była zdrowa, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Kiedy sadzić ziemniaki i o czym należy pamiętać?

Co należy zrobić przed posadzeniem ziemniaków?

Choć ziemniak jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych stanowisk, to warto pamiętać o odchwaszczeniu pola przed sadzeniem. Chwasty wpływają negatywnie na plony ziemniaka, gdyż są bardzo ekspansywne. Niezastosowanie środków chwastobójczych może skutkować ogromnymi stratami w uprawie. Dlatego zalecany jest oprysk na chwasty dwuliścienne. Dlaczego warto o nim pamiętać przy sadzeniu ziemniaków? Środki chwastobójcze zapewniają uprawianym roślinom dobre środowisko do rozwoju. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko wystąpienia strat w plonach.

Kiedy należy wykonać oprysk na chwasty dwuliścienne?

Najczęściej występujące chwasty dwuliścienne w uprawach ziemniaka to:

  • gwiazdnica pospolita,
  • fiołek polny,
  • komosa biała,
  • dymnica pospolita,
  • maruna bezwonna.

Należy jednak wiedzieć, że lista chwastów dwuliściennych porastających polskie uprawy ziemniaka jest długa. Co więcej, wystąpienie tylko jednego gatunku, inwazyjnej rośliny może zagrozić plonom. Dlatego warto zastosować herbicydy już przed wschodami ziemniaka, czyli w ciągu 4 tygodni od posadzenia. Następnie należy powtórzyć oprysk po wschodzie. Wart zadbać o systematyczność i nie pomijać zabiegów, gdyż im większy chwast, tym mniejsza jest skuteczność herbicydu i wyższe ryzyko zagrożenia plonów.

Jaki jest najlepszy termin do sadzenia ziemniaków?

Największy wpływ na ustalenie terminu sadzenia ziemniaków ma pogoda. Gleba powinna być nagrzana przynajmniej do temperatury 6°C. Najczęściej takie warunki możliwe są już w drugim lub trzecim tygodniu kwietnia. Jeśli jednak zima danego roku była wyjątkowo długa i nie ustępowała nawet z początkiem kalendarzowej wiosny, termin sadzenia ziemniaków może się przesunąć do początku maja. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat uprawy i ochrony roślin, sprawdź stronę Syngenta.pl.