Zdanie egzaminu na prawo jazdy we Wrocławiu to marzenie wielu osób, które ukończyły minimalny wiek umożliwiający naukę prowadzenia samochodu. Kurs prawa jazdy możesz rozpocząć jeszcze trzy miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Od czego zacząć przygotowania do egzaminu i jak wygląda droga od kursanta do kierowcy z uprawnieniami?
Krok pierwszy – wybór szkoły nauki jazdy we Wrocławiu
Każdy kandydat na kierowcę staje przed ważnym zadaniem, jakim jest wybór szkoły nauki jazdy. Od decyzji przyszłego kursanta w dużej mierze zależy powodzenie na egzaminie teoretycznym i praktycznym. We Wrocławiu istnieje wiele ośrodków szkolenia kierowców, które zajmują się przygotowaniem do egzaminów państwowych, jednak nie wszystkie oferują profesjonalne podejście do kursanta i szkolenia prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Na co zwrócić uwagę?
W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się kadrze instruktorskiej, która prowadzi wykłady oraz zajęcia praktyczne w szkole nauki jazdy. Większą efektywność nauczania osiągają nauczyciele z dużym doświadczeniem w branży, co potwierdzają również rankingi zdawalności publikowane przez WORD. Dobrze jest także zapoznać się ze sposobem prowadzenia zajęć przez dany OSK. Korzystnym rozwiązaniem jest uczestnictwo w wykładach prowadzonych w formie e-learningowej, dzięki czemu możesz realizować naukę teorii całkowicie zdalnie. Takie szkolenia prowadzi Akademia Dobrej Jazdy we Wrocławiu.
Krok drugi – wykonanie badań lekarskich
Przed zapisem na kurs prawa jazdy kat. B musisz wykonać badania lekarskie i uzyskać zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. W tym celu wystarczy odwiedzić lekarza orzecznika, który dokona ogólnej oceny stanu Twojego zdrowia i pracy poszczególnych narządów m.in. wzroku i słuchu. W czasie badania lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, podda ocenie pracę układów: ruchu, oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz innych funkcji w ciele, a następnie wypełni specjalną dokumentację medyczną. Badania lekarskie na prawo jazdy jest płatne, a jego koszt wynosi 200 złotych.
Przeczytaj także: Jakie badania trzeba wykonać przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy?
Krok trzeci – wizyta w wydziale komunikacji
Ostatnim krokiem, który dzieli Cię od uczestnictwa w kursie na prawo jazdy, jest wyrobienie indywidualnego profilu kandydata na kierowcę – PKK. W tym celu wraz z uzyskanym zaświadczeniem lekarskim, dokumentem tożsamości oraz aktualnym zdjęciem w kolorze o wymiarach 2,5 × 4,5 cm musisz udać się do wydziału komunikacji w miejscu Twojego zameldowania. Gdy wypełnisz wniosek o wydanie nr PKK i zdasz go wraz z kompletem dostarczonych dokumentów, Twój PKK zostanie Ci wydany podczas jednej wizyty w wydziale komunikacji. Z otrzymanym dokumentem możesz udać się do wybranej szkoły nauki jazdy i zapisać się na wymarzony kurs.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy we Wrocławiu?
Kurs na prawo jazdy we Wrocławiu, który przygotowuje do egzaminu na prawo jazdy jest realizowany na podstawie programu szkoleniowego, który obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Czas trwania szkolenia przewiduje 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut) nauki teorii oraz 30 godzin zegarowych zdobywania umiejętności praktycznych. Po ukończeniu kursu kursantów czeka wewnętrzny egzamin, który zadecyduje o możliwości przystąpienia do egzaminu państwowego odbywającego się w strefie egzaminacyjnej Word Wrocław.
Jeśli umiejętności nie zostały opanowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo na drodze, kursanci mogą skorzystać z wykupienia dodatkowych jazd doszkalających, które pomogą im zyskać pewność siebie i zdać egzamin państwowy za pierwszym razem.