Stadion, na którym Kuszczaka oklaskiwało 75 tysiecy fanów

Legendarny bramkarz ze Śląska Wroclaw – Tomasz Kuszczak

Mało kto wie, że jeden z zaledwie pięciu Polaków, którzy wznieśli Puchar Europy, swoją karierę zaczynał w piłkarskim Śląsku Wrocław. Kariera Tomasza Kuszczaka była bardzo bogata – grał w wielu świetnych klubach, chociaż nie zabrakło jednej, za to wielkiej „wtopy”.

Początki kariery Tomasza Kuszczaka

Zawodnik urodził się w Krośnie w 1982 roku, dziś ma więc niecałe 40 lat. Swoją przygodę z poważniejszą piłką rozpoczął w szkółce Śląska Wrocław, gdzie występował na pozycji bramkarza. Szybko, bo w wieku zaledwie 17 lat, przeniósł się do Niemiec, grając początkowo w akademii KFC Uerdlingen 05, następnie w drugim zespole berlińskiej Herthy. W rezerwach klubu ze stolicy Niemiec rozegrał w ciągu 4 lat (lata 2000-2004) 87 spotkań, ale nie udało mu się zadebiutować w pierwszej drużynie.

Swoją przygodę w Anglii rozpoczął w West Bromwitch Albion, gdzie trafił jako wolny zawodnik. Dwa udane sezony zaowocowały najpierw wypożyczeniem, a później przenosinami na stałe do Manchesteru United. Pod wodzą legendarnego sir Alexa Ferusona, Kuszczak rozegrał 32 mecze w trakcie niecałych sześciu sezonów. Pełnił głównie rolę rezerwowego dla znacznie utytułowanych golkiperów. Debiut Tomasza Kuszczaka przypadł na mecz z Arsenalem, który obejrzało ponad 75 tysięcy kibiców na Old Trafford.

Wygrana Tomasza Kuszczaka w Lidze Mistrzów

Polski bramkarz siedział na ławce rezerwowych, gdy jego Manchester United pokonał Chelsea w finale Ligi Mistrzów. Miało to miejsce w 2008 roku. Podczas swojego pobytu w utytułowanym klubie z Anglii, Kuszczak raz (w sezonie 2006/2007) otrzymał nagrodę za paradę sezonu. Miało to miejsce  w meczu przeciwko Birmingham City.

W 2012 roku Kuszczak odszedł do Watfordu na wypożyczenie, następnie bronił jeszcze w Brightonie & Hove Albion i Birmingham City, które grały na zapleczu angielskiej Premier League.

Wpadka w kadrze

Mimo swoich sukcesów i bardzo dobrej gry w angielskich ligach (pierwszej i na zapleczu), Tomasz Kuszczak przez wielu polskich kibiców kojarzony jest z jednym wydarzeniem. W 2006 roku, podczas towarzyskiego meczu z Kolumbią, puścił fatalną bramkę. Piłka wpadła mu „za kołnierz”, a autorem gola był… kolumbijski bramkarz.

Tomasz Kuszczak zakończył karierę w 2019 roku.

Aktualnie możliwe, że nowym rezerwowym bramkarzem Manchesteru United zostanie Tom Heaton.