Na to zwróć uwagę przed zakupem okularów

Okulary są przede wszystkim kojarzone z wadami wzroku. Warto jednak wiedzieć, że są nie tylko skuteczną metodą korekcji, ale pełnią także wiele innych funkcji. Niemal każdy powinien mieć odpowiednio dopasowane do potrzeb swoich oczu okulary. Jednak wybór produktów w sklepach optycznych może przytłaczać. Dlatego w tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepsze okulary dla Ciebie, podpowiemy, które funkcje szkieł warto wziąć pod uwagę oraz gdzie szukać najlepszych okazji.

Rodzaje szkieł korekcyjnych

Okulary są najczęściej stosowaną metodą korekcji wad refrakcji. Są uniwersalne, nie trzeba uczyć się ich aplikacji (jak w przypadku soczewek) oraz mają mniej przeciwwskazań, co do ich stosowania.

Najpopularniejsze na rynku szkła do okularów to soczewki jednoogniskowe, które stosuje się w przypadku występowania krótkowzroczności oraz nadwzroczności. Do korygowania niezborności, czyli astygmatyzmu, używane są szkła toryczne,  niwelujące efekt zamglenia obrazu. Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób z prezbiopią, które potrzebują zarówno okularów do dali, jak i bliży, są okulary szkła progresywne. Pozwalają one na wyraźne widzenie zarówno obiektów znajdujących się blisko, jak i w oddali oraz w odległościach pośrednich, dzięki czemu użytkownik nie musi decydować się na zakup dodatkowej pary okularów do czytania.

Materiał, z jakiego wykonane są szkła okularowe

Przy wyborze okularów warto zastanowić się nad rodzajem materiału, z jakiego będą wykonane szkła. Wpływa on nie tylko na cenę, ale także trwałość, wygląd oraz komfort użytkowania okularów.

Soczewki mineralne są wykonane ze szkła. Niestety po wielu godzinach noszenia mogą sprawiać dyskomfort, gdyż są dosyć ciężkie. Chociaż ich powierzchnia jest odporna na zarysowania, to istnieje ryzyko ich stłuczenia.

Soczewki organiczne, powszechnie znane jako plastikowe, są lżejsze i znacznie mniej podatne na rozbicie czy pęknięcie. Warto jednak zwrócić uwagę, że materiał ten wymaga zastosowania grubszych soczewek, co może wyglądać niekorzystnie.

Z tych względów wiele osób decyduje się na szkła wykonane z poliwęglanu. Są lekkie, wytrzymałe i dobrze prezentują się na oczach.

Warto zdecydować się także na modne oprawki dobrej jakości, takie jak okulary Tom Ford.

Okulary dla osób pracujących przy komputerze

Zarówno okulary korekcyjne, jak i tzw. zerówki, mogą posiadać specjalne filtry, które chronią oczy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz poprawiają komfort widzenia. Osoby pracujące na komputerze bądź spędzające dużo czasu przed ekranem powinny rozważyć zakup okularów z filtrem światła niebieskiego, czyli powłoką blue. Sprawia ona, że ilość szkodliwego promieniowania emitowanego przez ekrany, która dociera do oczu, zostaje zredukowana. Dzięki temu wzrok będzie mniej męczył się podczas pracy. Taki filtr jest polecany również osobom mającym problemy z zaśnięciem ze względu na zbyt dużą ekspozycję na światło niebieskie.

Okulary z filtrem UV

Obecnie filtr chroniący oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym jest uznawany za standard. Dlatego znajdziemy go w niemal wszystkich okularach dostępnych w dobrych sklepach optycznych. Niestety okulary słoneczne wyposażone w szkła wątpliwej jakości pochodzące z sieciowych sklepów odzieżowych czy stoisk na bazarach nie posiadają tego rodzaju zabezpieczeń. W związku z tym nie stanowią one żadnej ochrony dla narządu wzroku. Z tego powodu powinieneś wybrać się do salonu optycznego, aby wybrać model, który zabezpieczy Twoje oczy przed negatywnymi skutkami promieniowania ultrafioletowego. Okulary przeciwsłoneczne warto zakładać nie tylko latem, ale w każdy słoneczny dzień, a także podczas uprawiania aktywności na zewnątrz.  Szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych dostępny jest na stronie wOkularach.pl.

Okulary dla kierowców

Szkła okularowe mogą także zwiększać komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Poprawiają kontrast widzenia, zatrzymują część niebieskiego światła emitowanego przez lampy innych pojazdów oraz eliminują oślepiające odblaski. Świetnie sprawdzają się zarówno w dzień, jak i w nocy.

Gdzie kupić markowe okulary w atrakcyjnych cenach?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie okulary będą dobrej jakości i odpowiednio zadbają o nasz o Twój narząd wzroku, wybieraj jedynie produkty ze sprawdzonych sklepów optycznych, takich jak wOkularach.pl. Wybór firm oraz modeli z różnych półek cenowych jest tak duży, że z pewnością znajdziesz oprawki które odmładzają, są wygodne i dodadzą Ci pewności siebie. Niektóre modele możesz kupić nawet kilkadziesiąt procent taniej w porównaniu z ceną ze stacjonarnych salonów.