Nadchodząca burza nad Wrocławiem – ostrzeżenie wydane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wrocławiu wydało dzisiejszego dnia, 4 maja, ostrzeżenie o burzy, która ma nadejść nad miasto. Przewiduje się, że oprócz burzy, wystąpią również intensywne opady deszczu, osiągające od 20 do 25 mm na metr kwadratowy. Prognozuje się również silny wiatr powalający prędkości do 75 kilometrów na godzinę. Może zdarzyć się również lokalne opady gradu. Ostrzeżenie jest ważne dzisiaj, czyli 04.05., od godziny 15:00 aż do 22:30.

W związku z powyższym, warto przypomnieć kilka cennych rad jakie można znaleźć na stronie policji. Są to wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas burzy. Jeżeli to możliwe, najlepiej schronić się w zamkniętym budynku i tam przeczekać niebezpieczną pogodę. Jeśli nie ma takiej możliwości, poniżej znajdują się istotne zasady:

Nie powinniśmy zatrzymywać się pod drzewami, słupami energetycznymi, nietrwałymi konstrukcjami typu wiaty, ani pod żadnymi wysokimi obiektami. Wszystkie one mają tendencję do przyciągania piorunów. Unikajmy otwartych przestrzeni i starajmy się schronić w istniejących budowlach typu mosty, wiadukty, przepusty lub inne solidne struktury. Gdy brak takich możliwości, warto skorzystać z naturalnych zagłębień terenu jak rowy czy głębokie doły. Powinniśmy również unikać kontaktu z metalowymi przedmiotami oraz opuszczać niezwłocznie wszelkie zbiorniki wodne. Pamiętajmy też o wyłączeniu telefonu komórkowego.