Historia Wrocławia ma już ponad tysiąc lat. Na terenie miasta znajduje się więc wiele zabytków, niektóre z nich są mało znane nawet mieszkańcom.
Zamek w Leśnicy
Jednym z najbardziej oddalonych od centrum osiedli we Wrocławiu jest Leśnica. W przeszłości była podwrocławskim miastem i posiada własne centrum. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Leśnicy jest Zamek wraz z kompleksem parkowym. Jego początki sięgają XII wieku, znajdowała się tu siedziba piastowskich książąt. Dokumenty wskazują na to, że jeden z nich – Bolesław Wysoki – zmarł na Zamku w Leśnicy w 1201 roku i jest to jedna z pierwszych wzmianek o tym mieście.
Teren wokół Zamku to piękny park z jeziorkiem i labiryntem wyciętym w żywopłocie. To świetne miejsce na rodzinny spacer lub rowerową przejażdżkę. Dodatkowo kilka razy w roku na terenie Zamku w Leśnicy są organizowane różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
Najstarszy kościół w mieście
Dość niepozorny budynek Kościoła św. Idziego we Wrocławiu skrywa naprawdę długą historię. To najstarszy kościół w mieście. Ma około osiemset lat – pochodzi z pierwszej połowy trzynastego wieku.
Do jednej ze ścian kościoła pw. świętego Idziego przyłączona jest tzw. „kluskowa brama” – bohaterka jednej z wrocławskich legend miejskich.
Siedziba cysterek z 1208 roku
Na skraju placu Nankiera jest usytuowany tzw. „domek romański”. To jeden z najstarszych budynków tego typu w mieście, który wciąż można zwiedzać. Jest częściowo odbudowany, tak jak większość zabytków Wrocławia zniszczonych w trakcie II Wojny Światowej.
Pierwsze wzmianki o siedzibie sióstr zakonnych – Cysterek – pochodzą z 1208 roku i prawdopodobnie w tym czasie powstał ten budynek. Dziś w tym budynku mieści się galeria sztuki.
Elementy miejskich murów – Brama Oławska
W przeszłości Wrocław był otoczony systemem miejskich murów i wież warownych. Dostęp do miasta był możliwy jedynie poprzez jedną z wielu bram. W okolicy placu dominikańskiego można dziś oglądać pozostałości Bramy Oławskiej w formie przejścia podziemnego. Przy schodach (od strony ul. podwale) znajduje się makieta ilustrująca dawny wygląd tej części obwarowań miasta.
Mury wokół Wrocławia zostały zniszczone w czasach napoleońskich, kiedy obrona miasta w ten sposób straciła sens. Cegły i inne materiały wykorzystano wtedy do budowy miejskich zabudowań.
Warto wspomnieć, że we Wrocławiu regularnie organizowane jest zwiedzanie miasta.