InfrastrukturaMiastoMiejskie legendyZabytkiZwiedzanie

Najstarsze zabytki w mieście

Historia Wrocławia ma już ponad tysiąc lat. Na terenie miasta znajduje się więc wiele zabytków, niektóre z nich są mało znane nawet mieszkańcom. 

Zamek w Leśnicy

Jednym z najbardziej oddalonych od centrum osiedli we Wrocławiu jest Leśnica. W przeszłości była podwrocławskim miastem i posiada własne centrum. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Leśnicy jest Zamek wraz z kompleksem parkowym. Jego początki sięgają XII wieku, znajdowała się tu siedziba piastowskich książąt. Dokumenty wskazują na to, że jeden z nich – Bolesław Wysoki – zmarł na Zamku w Leśnicy w 1201 roku i jest to jedna z pierwszych wzmianek o tym mieście.

Teren wokół Zamku to piękny park z jeziorkiem i labiryntem wyciętym w żywopłocie. To świetne miejsce na rodzinny spacer lub rowerową przejażdżkę. Dodatkowo kilka razy w roku na terenie Zamku w Leśnicy są organizowane różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.

Najstarszy kościół w mieście

Dość niepozorny budynek Kościoła św. Idziego we Wrocławiu skrywa naprawdę długą historię. To najstarszy kościół w mieście.  Ma około osiemset lat – pochodzi z pierwszej połowy trzynastego wieku.

Do jednej ze ścian kościoła pw. świętego Idziego przyłączona jest tzw. „kluskowa brama” – bohaterka jednej z wrocławskich legend miejskich.

Siedziba cysterek z 1208 roku

Na skraju placu Nankiera jest usytuowany tzw. „domek romański”. To jeden z najstarszych budynków tego typu w mieście, który wciąż można zwiedzać. Jest częściowo odbudowany, tak jak większość zabytków Wrocławia zniszczonych w trakcie II Wojny Światowej.

Pierwsze wzmianki o siedzibie sióstr zakonnych – Cysterek – pochodzą z 1208 roku i prawdopodobnie w tym czasie powstał ten budynek. Dziś w tym budynku mieści się galeria sztuki.

Elementy miejskich murów – Brama Oławska

W przeszłości Wrocław był otoczony systemem miejskich murów i wież warownych. Dostęp do miasta był możliwy jedynie poprzez jedną z wielu bram. W okolicy placu dominikańskiego można dziś oglądać pozostałości Bramy Oławskiej w formie przejścia podziemnego. Przy schodach (od strony ul. podwale) znajduje się makieta ilustrująca dawny wygląd tej części obwarowań miasta.

Mury wokół Wrocławia zostały zniszczone w czasach napoleońskich, kiedy obrona miasta w ten sposób straciła sens. Cegły i inne materiały wykorzystano wtedy do budowy miejskich zabudowań.

Warto wspomnieć, że we Wrocławiu regularnie organizowane jest zwiedzanie miasta.

Powiązane tematy
InfrastrukturaInwestycjeNa drodze

Remont torowiska na ul. Legnickiej we Wrocławiu coraz bliżej?

Póki co MPK Wrocław rozpisało dopiero kolejny przetarg. Dotyczy stworzenia dokumentacji…
Czytaj dalej
InfrastrukturaRozrywka

PRIMARK otworzy się w Magnolii!

Centrum Handlowe Magnolia jest jednym z najpopularniejszych we Wrocławiu. Wkrótce powstanie tam…
Czytaj dalej
AktualnościKościółMiasto

Problemy z otwarciem bezpłatnej Pralni Społecznie Odpowiedzialnej przy noclegowni brata Alberta!

Niedawno informowaliśmy o ciekawym przedsięwzięciu Fundacji Społecznie Bezpieczni. Przy…
Czytaj dalej