Wypadek rowerzysty na Psim Polu

Tragiczna śmierć rowerzysty we Wrocławiu 

Wypadek na Psim Polu wstrząsnął mieszkańcami miasta. Kolejny raz wraca temat bezpieczeństwa na drogach.

Tragiczna śmierć rowerzysty

W dniu 29.11.2021 doszło do tragicznego śmiertelnego wypadku na Psim Polu. Dokładne okoliczności wypadku na razie są nieznane. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu zjazdu z ronda Lotników Polskich na wiadukt przy ul. Bora-Komorowskiego. Mężczyzna poruszający się rowerem wywrócił się  i dostał mocnego krwotoku. Na miejscu zdarzenia pierwsi pojawili się ratownicy medyczni, a wkrótce pojawiła się tam również Straż Pożarna.

Do wypadku rowerzysty doszło na chodniku przy przystanku autobusowym, dlatego utrudnienia w komunikacji w tym miejscu dotyczyły tylko ruchu pieszego. Po przyjeździe odpowiedziach służb od razu podjęto reanimację mężczyzny. Niestety. lekarz stwierdził zgon. Na miejscu wypadku Policja oraz Prokurator przeprowadziły działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn zajścia. Organy państwowe muszą ustalić, czy do wypadku doszło bez udziału osób trzecich. Obecnie nie ma odpowiedzi na te pytania – sprawa jest nadal w toku. Możliwe, że mężczyzna po prostu się przewrócił, nie wyklucza się jednak innego scenariusza, na przykład potrącenia przez samochód. Na więcej informacji musimy jednak wciąż poczekać.

W co należy zaopatrzyć rower?

Według policyjnych raportów i patrząc w statystki, liczba wypadków z udziałem rowerzystów spada. Należy jednak zawsze jeździć rozsądnie oraz dbać o bezpieczeństwo – swoje, jak i innych uczestników ruchu. Rowerzyści powinni pamiętać, aby zaopatrzyć  się w odpowiednie odblaski oraz sprawne oświetlenie roweru. Za brak wymaganych elementów można dostać mandat. Obowiązkowym wyposażeniem roweru jest bez dwóch zdań przednie i tylne oświetlenie, szczególnie gdy jeździmy po zmroku.

Należy również pamiętać o tym, by w rowerze posiadać przynajmniej jeden sprawny hamulec (dowolny hamulec – ręczny lub nożny). Niewiele osób o tym wie, ale w przepisy wymagają posiadania dzwonka, lub urządzenia, które umożliwia wydawanie sygnału dźwiękowego. Posiadanie kasku nie jest obowiązkowe, lecz zalecane. W wielu przypadkowych uratowało ludzkie życie. Choć jazda w kasku nie jest obowiązkowa, coraz więcej osób decyduje się na ten sposób dodatkowej ochrony głowy. Pamiętajmy aby dbać o bezpieczeństwo, nasze oraz innych.

Jakiś czas temu niebezpieczna sytuacja z udziałem rowerzysty i kierowcy samochodu miała miejsce w Rybniku. Podobne zajścia powinny sprawiać, że rowerzyści i inni uczestnicy ruchu zwrócą większą uwagę na bezpieczeństwo.