Obchody 85 rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła we Wrocławiu

W pierwszy weekend marca hucznie obchodzono 85. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła we Wrocławiu. Był apel pamięci, uroczyste złożenie kwiatów oraz msza święta w intencji wszystkich zebranych.

Na uroczystościach 85. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła we Wrocławiu pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, rządowych oraz parlamentarnych. Nie zabrakło również wojskowych i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Prawdy Polaków spod znaku Rodła nawiązują ściśle tematyką do państwa polskiego i państwowości.

Warto przypomnieć, że Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Jego powstanie szacuje się na 1933 rok. Za genezę upatruje się zbitkę dwóch pierwszych liter słów „rodzina” i ostatnich trzech liter wyrazu „godło”. Biały znak na czerwonym tle ma symbolizować bieg Wisły z zaakcentowanym Krakowem. Co ważne, przez wiele lat Związek Polaków w Niemczech zajmował się działalnością gospodarczą, polityczną i kulturalną. Bronił również praw polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.