Opera Wrocławska

Opera we Wrocławiu swoją historią sięga 1627 roku. Ten niegdysiejszy Dom Zabaw przez lata gościł znakomitych artystów i ważne osobistości. Od początku był on miejscem wystawiania przeróżnych, mniej lub ważniejszych, sztuk operowych.
 

Historia Opery Wrocławskiej

 
Już w XVII wieku Dom Zabaw gościł trupy operowe z całej europy. Szczególny rozkwit nastąpił tu w latach 1725 do 1734, kiedy to w operze urzędował Antonio Bioni oraz Daniel Tueua. Występowały tu wtedy sławy sceny operowej, a miejsce przyciągało sporą widownię.
 
Wystawiano tutaj znamienite sztuki w tym Wesele Figara, Czarodziejski Flet czy Don Giovanniego. Część sztuk grano jeszcze, kiedy Mozart tworzył i komponował. Wkrótce po tych wydarzeniach miejsce zyskało nową, dumną nazwę Teatr Królewski.
 
W następnych latach zagrano tu opery Beethovena, Webera i Rossiniego. Sztuki wystawiali tu Verdi, Puccini i Strauss. Te wybitne dzieła zapewniły operze wielką renomę i popularność. Teatr pracował na pełnych obrotach do 1944 roku.
 
Przerwa nie trwała długo, bo już rok później grano tu Moniuszkę. Było to miejsce chętnie odwiedzane i dorównujące najlepszym operom i teatrom Europy. Opara gościła wielu wybitnych twórców, zaangażowanych w rozwój sztuki w tym miejscu.
 
Dotąd jest to miejsce wystawiania wybitnych sztuk. Odbywa się tu Festiwal na Wodzie, a także wystawia się wybitne sztuki takie jak Otello, Napój Miłosny czy Skrzypek na Dachu. Nie sposób wymienić wszystkich wybitnych dzieł, które gościły w Operze Wrocławskiej. Wybitni artyści głosowi przewijali się tutaj przez lata. Wybranie się do tej opery, na pewno będzie dobrym pomysłem na spędzenie popołudnia. W czasie spektakli będziemy mogli nie tylko obcować ze sztuką odgrywaną na scenie, ale również podziwiać fantastyczną architekturę miejsca.
W operze organizowane są również wydarzenia dla dzieci. Do nich skierowane jest „Tajemnicze królestwo”, które w wyjątkowy sposób zapoznaje najmłodszych ze sztuką operową. Warto sprawdzić aktualny program i wybrać się tam z całą rodziną.